Spis treści
- Ciąża bliźniacza: Czy poród bliźniąt może odbyć się w każdym szpitalu położniczym?
- Ciąża bliźniacza: Kiedy jest możliwy poród drogami natury? Jak często się zdarza w przypadku bliźniąt.
- Ciąża bliźniacza: Jak długo trwa poród bliźniąt? Czy jest bardziej wyczerpujący dla matki?
- Ciąża bliźniacza: Czy można rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym?
- Ciąża bliźniacza: Może być tak, że pierwsze dziecko urodzi się normalnie, a drugie przez cesarskie cięcie?
- Ciąża bliźniacza: W którym tygodniu ciąży najczęściej odbywa się poród bliźniaczy?
- Ciąża bliźniacza: Kiedy bliźnięta muszą się urodzić przez cesarskie cięcie?
- Ciąża bliźniacza: Jakie znieczulenie jest stosowane do cesarskiego cięcia?
- Ciąża bliźniacza: Czy pierwszy noworodek zawsze jest większy i silniejszy niż drugi?
- Ciąża bliźniacza: Jaki rodzaj porodu jest najlepszy dla dzieci?
- Ciąża bliźniacza: Co to jest poród odroczony?
- Ciąża bliźniacza: Czy po porodzie bliźniąt połóg jest dłuższy?
Sposób, w jaki przyjdą na świat dzieci z ciąży bliźniaczej, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest ich ułożenie w macicy – jeśli zarówno jedno, jak i drugie dziecko jest ułożone główkowo, jest szansa na poród drogami natury. Czy warto podjąć takie wyzwanie dla dobra dzieci? Czy urodzenie dwóch maluchów jest dla matki trudniejsze niż poród pojedynczy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym tekście.
Ciąża bliźniacza: Czy poród bliźniąt może odbyć się w każdym szpitalu położniczym?
Jeśli ciąża bliźniacza jest niepowikłana i „duża” (trwa przynajmniej 34.–35. tygodni), powinien z nią sobie poradzić każdy oddział położniczy. Jednak ciąża często kończy się porodem przedwczesnym, a w takiej sytuacji ważne jest, by szpital mógł zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę – i dlatego zaleca się, aby był to szpital II lub III stopnia referencyjnośći. W przypadku ciąży jednokosmówkowej (ze wspólnym łożyskiem), a tym bardziej jednoowodniowej (dzieci mają wspólny worek owodniowy) poród powinien odbywać się w placówce o III stopniu referencyjności.
Ciąża bliźniacza: Kiedy jest możliwy poród drogami natury? Jak często się zdarza w przypadku bliźniąt.
Z biegiem lat coraz mniej ciąż bliźniaczych kończy się porodem drogami natury – obecnie to tylko ok. 20–30 proc. Aby taki poród był bezpieczny, powinny być spełnione następujące warunki: ciąża dwukosmówkowa niepowikłana, główkowe ułożenie obu płodów i ukończony przynajmniej 35. tydzień ciąży. Dawniej klasyczny poród odbywał się także w sytuacji, gdy drugi płód był w ułożeniu innym niż główkowe, ale obecnie się od tego odchodzi.
Czytaj:
Opieka nad bliźniakami - jak wygląda?
10 rad dla mamy czekającej na bliźnięta
Ciąża bliźniacza: Jak długo trwa poród bliźniąt? Czy jest bardziej wyczerpujący dla matki?
Poród bliźniaczy wcale nie musi być dłuższy od porodu pojedynczego, jednak zazwyczaj wymaga większego wysiłku. Czynność skurczowa macicy często jest osłabiona z powodu nadmiernego rozciągnięcia mięśnia macicy przez dwoje dzieci. Aby wzmocnić skurcze, zazwyczaj podaje się oksytocynę, przez co skurcze są bardziej bolesne. Możliwe też, że trzeba stale kontrolować czynność skurczową macicy, a to oznacza, że rodząca zostanie podłączona do aparatu KTG. Zazwyczaj kilka minut po urodzeniu pierwszego malucha zaczynają się nowe skurcze parte i po 10–20 minutach rodzi się drugie dziecko. Dawniej uważano, że odstęp czasu między dziećmi nie powinien być dłuższy niż 30 minut, obecnie, w czasach KTG, może on wynosić nawet do 60 minut.
Ciąża bliźniacza: Czy można rodzić w znieczuleniu zewnątrzoponowym?
Oczywiście. Ciąża wielopłodowa nie jest przeciwwskazaniem do założenia takiego znieczulenia. O ile więc nie występują inne przeciwwskazania medyczne, to można z niego skorzystać.
Ciąża bliźniacza: Może być tak, że pierwsze dziecko urodzi się normalnie, a drugie przez cesarskie cięcie?
Tak. Położnicy nazywają to porodem kombinowanym. Może do niego dojść, gdy wystąpi stan zagrożenia zdrowia matki lub dziecka, na przykład gdy po narodzinach pierwszego dziecka drugie zmienia nagle położenie z podłużnego na poprzeczne, uniemożliwiając poród pochwowy. Inne przyczyny to: zagrożenie niedotlenieniem drugiego dziecka, wypadnięcie pępowiny drugiego dziecka, przedwczesne odklejenie się łożyska, sytuacja, gdy drugie dziecko nie urodzi się w ciągu 60 minut po pierwszym porodzie. Poród taki zdarza się bardzo rzadko.
Ciąża bliźniacza: W którym tygodniu ciąży najczęściej odbywa się poród bliźniaczy?
Średni czas trwania ciąży bliźniaczej wynosi 36 tygodni. Większość bliźniąt rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. W niepowikłanej ciąży jednokosmówkowej planowane cięcie cesarskie przeprowadza się po upływie 36. tygodnia ciąży, natomiast w ciąży dwukosmówkowej – między 37. a 38. tygodniem.
Ciąża bliźniacza: Kiedy bliźnięta muszą się urodzić przez cesarskie cięcie?
Wskazaniem do cięcia cesarskiego jest sytuacja, gdy pierwszy płód jest w położeniu innym niż główkowe. Obecnie rozszerza się to wskazanie na sytuację, gdy którykolwiek z płodów ma nieprawidłowe położenie. Gdy pierwszy płód jest w położeniu główkowym, a drugi w innym niż główkowe, najczęściej także przeprowadza się cięcie, zwłaszcza gdy kobieta rodzi po raz pierwszy lub gdy masa drugiego płodu jest wyższa niż 3500 g. Także ciąża bliźniacza po in vitro oraz poród przedwczesny (przed upływem 34. tygodnia ciąży) jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.
Czytaj także: Bliźnięta: to dwie osoby, a nie jedna. Jak je wychowywać?
Ciąża bliźniacza: Jakie znieczulenie jest stosowane do cesarskiego cięcia?
Zazwyczaj jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, wykonywane podobnie jak zewnątrzoponowe (środek znieczulający podaje się do przestrzeni otaczającej rdzeń kręgowy). Kobieta jest w pełni świadoma, ale nie czuje bólu i nie może poruszać dolną częścią ciała. Rzadko są wskazania do znieczulenia ogólnego.
Ciąża bliźniacza: Czy pierwszy noworodek zawsze jest większy i silniejszy niż drugi?
Najczęściej tak. Zazwyczaj pierwsze dziecko waży o 300–500 g więcej niż drugie, często ma też więcej punktów w skali Apgar. Apgar. Także zachorowalność i umieralność okołoporodowa drugiego bliźniaka jest wyższa niż pierwszego.
Ciąża bliźniacza: Jaki rodzaj porodu jest najlepszy dla dzieci?
Specjaliści nie są w tej sprawie zgodni. Jedne badania wykazują, że poród siłami natury wiąże się z niższym odsetkiem umieralności obu noworodków niż cięcie cesarskie, z innych zaś wynika, że planowe cesarskie cięcie jest najbezpieczniejszym wyjściem zarówno dla mamy, jak i dzieci. Decyzję o sposobie ukończenia ciąży w każdym przypadku powinien podejmować zespół prowadzący poród – w zależności od zaistniałej sytuacji położniczej.
Ciąża bliźniacza: Co to jest poród odroczony?
To sytuacja, gdy dzieci pochodzące z tej samej ciąży rodzą się w zupełnie innym terminie. Jedno z dzieci rodzi się (zwykle przedwcześnie), po czym czynność skurczowa macicy ustaje. Gdy drugie dziecko nie jest jeszcze gotowe na przyjście na świat, lekarze mogą podjąć decyzję o próbie odroczenia jego narodzin. Matka pozostaje w szpitalu i dostaje leki tokolityczne (hamujące czynność skurczową macicy) oraz antybiotyki (zapobiegające stanowi zapalnemu), a jej stan zdrowia jest monitorowany. Jest to korzystne dla dziecka, bo pozwala na wzrost masy ciała, lepszy rozwój płuc i układu nerwowego. Porody takie są przeprowadzane również w Polsce. Między jednym a drugim porodem upływa zwykle kilkanaście dni, ale znane są przypadki, gdy było to nawet kilkanaście tygodni.
Ciąża bliźniacza: Czy po porodzie bliźniąt połóg jest dłuższy?
Obkurczanie się macicy może być dłuższe i bardziej bolesne niż po porodzie pojedynczym, bo została ona bardziej rozciągnięta w czasie ciąży. Wyższe jest też ryzyko połogowego zapalenia błony śluzowej macicy – dotyczy to kobiet, które rodziły drogami natury, jak i przez cięcie cesarskie. Dlatego trzeba obserwować, czy nie ma objawów zapalenia (wysoka gorączka, dreszcze, ból w podbrzuszu, cuchnące odchody).