Dlaczego kobiety częściej chorują na COVID-19?
Zdaniem prof. Anny Kwaśniewskiej, kierownika Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie, jest to związane ze zmianami fizjologicznymi, jakie zachodza w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Chodzi m.in. o:
- obrzęk śluzówek układu oddechowego,
- zwiększenie wentylacji minutowej,
- uniesienie przepony.
To dlatego wśród kobiet ciężarnych COVID-19 nie tylko diagnozuje się częściej, lecz także częściej konieczna jest hospitalizacja, również na oddziale intensywnej opieki medycznej.
"Na wiosnę 8 naszych pacjentek przebywało na oddziale intensywnej terapii, przeżyły tylko dwie z nich. Ostatnia, która zmarła na COVID-19, była lekarką" – powiedziała kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie prof. Anna Kwaśniewska.
Czy ciężarne mogą szczepić się przeciwko COVID-19?
Ryzyko wystąpienia groźnych powikłań to jedna z przesłanek ku temu, by kobiety ciężarne poddawały się szczepieniom przeciwko COVID-19. Takie szczepienie można przyjąć także w czasie ciąży.
Zachęca także do tego prof. Anna Kwaśniewska w rozmowie z PAP. I dodaje, że analiza 192 badań obejmująca około 64 tysiące kobiet w ciąży z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19 pokazała, że u 17% z nich wystąpi zapalenie płuc, tyle samo będzie wymagać terapii tlenem, u 13% rozwinie się zespól ostrej niewydolności oddechowej.
„Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i dla pacjentki, i dla dziecka. Również przed zajściem w ciążę nie obserwuje się żadnych objawów ubocznych w stosunku do dziecka"- dodaje prof. Anna Kwaśniewska.
Czytaj także: Badania, które trzeba wykonać w I trymestrze ciąży