Czop śluzowy to gęsta galaretkowata wydzielina. To on jest pierwszą linią obrony dziecka, która chroni je przed bakteriami.
Zbliżający się termin porodu może zwiastować odejście czopka śluzowego. Jak jednak to dokładnie wygląda i czego kobieta ciężarna powinna się spodziewać?
Położna Trish Ware opublikowała na swoim profilu na Instagramie @labor.nurse.mama dosadne zdjęcia. Tego nie da się pomylić z niczym innym.
Zobacz także: Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo
Czym jest czop śluzowy?
Czop śluzowy to tzw. „korek”, który tworzy się u ujścia szyjki macicy po zajściu w ciążę. Zadaniem czopka śluzowego jest zabezpieczenie wnętrza macicy przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, które mogłyby wywołać wiele infekcji.
„Korek” ten powstaje z wydzieliny pochwy w okresie ciąży. Wówczas śluzu jest znacznie więcej i jest on bardzo gęsty.
Jak wygląda czop śluzowy?
Niekiedy ciężarna słyszy od swojej przyjaciółki, jak u niej wyglądało odejście czopka śluzowego. Słysząc wyznania innej bliskiej znajomej, otrzymuje jednak zupełnie inny obraz. Czop śluzowy może mieć bowiem różną formę. Wiele kobiet przekonuje się, jak naprawdę wygląda odejście czopka śluzowego, gdy to rzeczywiście się dzieje. Niektóre nawet wtedy nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Czują zwiększoną wilgoć w pochwie, a na bieliźnie pojawia się dziwna wydzielina.
Położna opublikowała na swoim profilu rzeczywiste zdjęcia, jak może wyglądać odejście czopka śluzowego.
Czop śluzowy może:
- być żółtawy lub przezroczysty i przypominać zmieszane kurze białko;
- być ciemnobrązowy, ale wciąż przypomina glutowatą wydzielinę;
- mieć postać smug krwi.
Ważne, żeby kobieta zdawała sobie sprawę, że czop śluzowy może wyjść od razu w całości, ale również w małych kawałkach w ciągu dłuższego czasu.
Odejście czopka śluzowego
Położna podkreśla jednocześnie, że odejście czopka śluzowego jest ekscytującym i pełnym emocji wydarzeniem. Radzi, aby w każdym przypadku, gdy na bieliźnie pojawią się powyższe wydzieliny, być w kontakcie ze swoim lekarzem ginekologiem.
„To może się zdarzyć wszędzie, od kilku tygodni przed urodzeniem, do zaledwie kilku godzin wcześniej” – wyjaśnia Trish.
Czytaj także: Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?
Każda z nas chce mieć dobry poród. Oto 5 błędów, których nie wolno popełnić na porodówce
Masz te objawy? To sygnał, że poród zacznie się w ciągu 24 godzin