Dzieci i młodzież u psychologa bez wiedzy rodziców. Dzięki tym zmianom ma być lepiej

2024-11-25 15:40

O tym, że dzieci i młodzież coraz częściej potrzebuje psychologicznego wsparcia, nikogo nie trzeba przekonywać. By poprawić tę sytuację, rząd przedstawił projekt zmian w prawie. Zmiany polegać mają na tym, że dziecko, które ukończyło 13 rok życia, nie będzie potrzebowało zgody rodzica, by skorzystać z pomocy psychologa. Ale to nie koniec.

Dzieci i młodzież u psychologa bez zgody rodziców

i

Autor: Getty Images Dzięki tym zmianom ma być lepiej

Prócz tego, osoby, które ukończyły 16 rok życia, będą mogły skorzystać z pomocy psychologa, nawet wbrew woli rodzica.

Wsparcie psychologiczne: bez wiedzy albo i zgody rodziców

Projekt zmian w ustawie zaproponowała Koalicja Obywatelska. Zmiany te mają dotyczyć ustawy dotyczącej praw pacjenta. Według pomysłodawców - w ten sposób uda się rozwiązać problem pogarszającego się stanu emocjonalnego dzieci i młodzieży.

Gdy tylko chłopiec lub dziewczynka w wieku 13 plus uzna, że potrzebuje wsparcia psychologa, psychoterapeuty lub terapeuty środowiskowego - będzie to możliwe bez zgody rodzica (opiekuna prawnego).

Nastolatkowie 16 plus będą mogli natomiast uzyskać wsparcie psychologa, psychoterapeuty lub opiekuna środowiskowego nawet wówczas, gdy rodzic (opiekun prawny) jest temu przeciwny.

Dzieci i młodzież czekają na to od dawna?

Według Marty Golbik z Koalicji Obywatelskiej:

Te zmiany oczekiwane są przez młodych ludzi od dawna. Nie są to zmiany łatwe, ale konieczne dla bezpieczeństwa i zdrowia młodych.

Poparcie dla idei zmian wyraził też Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia:

Idea przyświecająca temu projektowi jest bliska Ministerstwu Zdrowia. Pracujemy nad podobnym, nieco bardziej rozległym rozwiązaniem. Będziemy przychylnie ustosunkowani do wnoszonych tu pomysłów.

Jednocześnie  pomysł ten nie wszystkim się spodobał. Janusz Cieszyński (PiS) obawia się, czy zmiany te na pewno będą zgodne z Konstytucją. Dlatego chce, by projekt zmian omówiony został na specjalnie w tym celu zwołanej komisji, a także poddany pod opinię publiczną.

Finalnie, posłowie zasiadający w komisji zdrowia skierowali projekt do podkomisji ds. zdrowia psychicznego. Większością głosów zdecydowano też, by nie organizować czytania publicznego projektu zmian w ustawie.

Sonda
Czy edukacja seksualna powinna być wprowadzona do szkół?