O nowym wariancie wirusa wywołującego mpox (dawniej: małpa ospa) za naszą zachodnią granicą mówiło się już w październiku. Chorobę zdiagnozowano u osoby, która prawdopodobnie zaraziła się wirusem w jednym z krajów Afryki Wschodniej. Teraz kolejne przypadki pojawiły się w jednym z powiatów Nadrenii Północnej-Westfalii.
Osoba, która wróciła z Afryki, zaraziła trójkę bliskich, w tym dwoje dzieci w wieku szkolnym. Cała rodzina została objęta kwarantanną.
Dzieci chorują na małpią ospę, szkoła wprowadza lekcje zdalne
Jak możemy przeczytać w niemieckich dziennikach, profilaktycznie zamknięto szkołę w pobliżu Kolonii, do której chodzą chore na mpox dzieci. Do końca tygodnia lekcje odbywają się zdalnie, ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Odnaleziono wszystkie osoby, które miały kontakt z chorą rodziną - ich współpracowników czy szkolnych kolegów. Poinformowano ich o możliwych symptomach choroby (to wysypka skórna - podobnie jak w przypadku ospy wietrznej, pojawiają się grudki i pęcherzyki - czy objawy ogólne, jak gorączka, ból głowy czy mięśni) i środkach ochronnych.
Przebieg choroby u wszystkich czterech osób jest łagodny.
Czym jest mpox?
Mpox, nazywana dawniej małpią ospą, to choroba zakaźna. Jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą. W sprzyjających warunkach może przenosić się z człowieka na człowieka. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia dotyczącym mpox, choroba jest wywoływana przez MPXV (Monkeypox virus, wirus ospy małpiej), który występuje w kilku wariantach, tzw. kladach. Różnią się od siebie zakaźnością, rozpowszechnieniem geograficznym, powodują zachorowania o różnym przebiegu.
MPXV szerzy się głównie poprzez kontakty seksualne, także bezpośrednie bliskie kontakty domowe, a także pośrednio poprzez styczność z powierzchniami, które zostały skażone wydzielinami chorego oraz przedmiotami zanieczyszczonymi zakaźną wydzieliną, takimi jak np. ubrania, pościel, ręczniki
- informuje Ministerstwo Zdrowia.
Objawy choroby pojawiają się do 21 dni po zakażeniu (zwykle ok. 6-13 dni).
MZ przypomina, że podczas epidemii mpox w krajach UE - gdy choroba rozprzestrzeniła się poza Afrykę - w latach 2022-2024 zarejestrowano ponad 22 tys. przypadków zakażeń MPXV. Przebieg większości zachorowań był łagodny. Warto jednak pamiętać, że może on różnić się m.in. w zależności od wariantu wirusa czy drogi przenoszenia.
Nie ma leczenia przyczynowego, stosuje się leczenie objawowe. Można się zaszczepić, szczepienie przeciw mpox wykonywane są m.in. u osób narażonych na zachorowanie.