Dzieci zarażone nowym wariantem małpiej ospy. Z obawy przed wirusem zamknięto szkołę

2024-12-18 12:30

W Niemczech pojawiły się kolejne przypadki nowego wariantu wirusa MPXV, wywołującego mpox, nazywaną dawniej małpią ospą. Wśród chorych są dzieci, profilaktycznie zamknięto szkołę do której chodziły. Udało się dotrzeć do wszystkich osób, z którymi zarażona rodzina miała kontakt.

W Niemczech pojawiły się kolejne przypadki mpox (dawniej: małpa ospa)

i

Autor: Getty Images Rodzina trafiła na kwarantannę, szkołę zamknięto

O nowym wariancie wirusa wywołującego mpox (dawniej: małpa ospa) za naszą zachodnią granicą mówiło się już w październiku. Chorobę zdiagnozowano u osoby, która prawdopodobnie zaraziła się wirusem w jednym z krajów Afryki Wschodniej. Teraz kolejne przypadki pojawiły się w jednym z powiatów Nadrenii Północnej-Westfalii.

Osoba, która wróciła z Afryki, zaraziła trójkę bliskich, w tym dwoje dzieci w wieku szkolnym. Cała rodzina została objęta kwarantanną.

M jak Mama Google News
Autor:

Dzieci chorują na małpią ospę, szkoła wprowadza lekcje zdalne

Jak możemy przeczytać w niemieckich dziennikach, profilaktycznie zamknięto szkołę w pobliżu Kolonii, do której chodzą chore na mpox dzieci. Do końca tygodnia lekcje odbywają się zdalnie, ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Odnaleziono wszystkie osoby, które miały kontakt z chorą rodziną - ich współpracowników czy szkolnych kolegów. Poinformowano ich o możliwych symptomach choroby (to wysypka skórna - podobnie jak w przypadku ospy wietrznej, pojawiają się grudki i pęcherzyki - czy objawy ogólne, jak gorączka, ból głowy czy mięśni) i środkach ochronnych.

Przebieg choroby u wszystkich czterech osób jest łagodny.

Czym jest mpox?

Mpox, nazywana dawniej małpią ospą, to choroba zakaźna. Jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą. W sprzyjających warunkach może przenosić się z człowieka na człowieka. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia dotyczącym mpox, choroba jest wywoływana przez MPXV (Monkeypox virus, wirus ospy małpiej), który występuje w kilku wariantach, tzw. kladach. Różnią się od siebie zakaźnością, rozpowszechnieniem geograficznym, powodują zachorowania o różnym przebiegu.

MPXV szerzy się głównie poprzez kontakty seksualne, także bezpośrednie bliskie kontakty domowe, a także pośrednio poprzez styczność z powierzchniami, które zostały skażone wydzielinami chorego oraz przedmiotami zanieczyszczonymi zakaźną wydzieliną, takimi jak np. ubrania, pościel, ręczniki

- informuje Ministerstwo Zdrowia.

Objawy choroby pojawiają się do 21 dni po zakażeniu (zwykle ok. 6-13 dni).

MZ przypomina, że podczas epidemii mpox w krajach UE - gdy choroba rozprzestrzeniła się poza Afrykę - w latach 2022-2024 zarejestrowano ponad 22 tys. przypadków zakażeń MPXV. Przebieg większości zachorowań był łagodny. Warto jednak pamiętać, że może on różnić się m.in. w zależności od wariantu wirusa czy drogi przenoszenia.

Nie ma leczenia przyczynowego, stosuje się leczenie objawowe. Można się zaszczepić, szczepienie przeciw mpox wykonywane są m.in. u osób narażonych na zachorowanie.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"