Specjaliści zapewniają, że wkładka wewnątrzmaciczna jest najbardziej skuteczną antykoncepcją. Szansa na zajście w ciążę przy jej stosowaniu to według szacunków 2 na 10 000 przypadków. Za najczęstszą przyczynę takiego zdarzenia lekarze obwiniają nieprawidłowe umieszczenie wkładki.
Violet Quick ma 20 lat i właśnie została mamą, choć stosowała wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak zapewnia, jej wkładka była cały czas na miejscu, gdy dowiedziała się, że spodziewa się dziecka.
O historii Violet napisał portal dailymail.co.uk.
Zobacz także: Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przed ciążą może zaszkodzić dziecku?
Wkładka wewnątrzmaciczna a ciąża
Skuteczność w przypadku antykoncepcji hormonalnej jest określana na 99%. Zależy ona oczywiście również od przestrzegania wszelkich zaleceń. Zawsze jednak pozostaje ten 1% szansy, że coś pójdzie nie do końca tak, jakbyśmy tego chcieli.
Bardzo rzadko można zajść w ciążę, stosując wkładkę wewnątrzmaciczną. Jeżeli wkładka się przesuwa i wysuwa z miejsca, ryzyko zapłodnienia wzrasta.
Umieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej można sprawdzić podczas badania u ginekologa, na USG, ale również samemu w domu. Wystarczy sprawdzić palcem, czy wkładka się nie wysunęła. Jeżeli wyczuwamy jedynie sznurki, a nie plastik, wszystko powinno być w porządku. Jeżeli masz jakikolwiek problem, aby wyczuć wkładkę, jesteś niepewna i obawiasz się, że może być źle założona, najlepiej udać się do lekarza.
Zajście w ciążę przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej często skutkuje ciążą pozamaciczną lub poronieniem. Istnieją jednak przypadki, gdy kobiety rodziły zdrowe dzieci, mając umieszczoną wkładkę w macicy.
Noworodek z wkładką w rączce
Jak podaje portal, Violet udostępniła zdjęcie, na którym jej nowo narodzony synek ściska w rączce wkładkę wewnątrzmaciczną. Jak twierdzi świeżo upieczona mama, chłopiec urodził się w ten sposób. Czy taka sytuacja faktycznie mogła mieć miejsce?
„Nie wiedziałam, co się dzieje”
Violet przyznała, że przed dowiedzeniem się, że rzeczywiście jest w ciąży, źle się czuła. Zrobiła test ciążowy, bo przez dwa tygodnie miała mdłości.
Nie wiedziałam, co się dzieje, więc wziąłem test i od razu był pozytywny
- wyznała.
To był dla niej ogromny szok, gdy okazało się, że test jest pozytywny. Zrobiła sześć kolejnych i wszystkie pokazywały ten sam wynik. Po wizycie u lekarza dowiedziała się, że jest w 7. tygodniu ciąży.
Violet doradziła wszystkim kobietom, które stosują antykoncepcję, a w szczególności wkładki wewnątrzmaciczne, aby robiły test ciążowy, gdy mają jakiekolwiek niepokojące objawy.
Lepiej wiedzieć, ponieważ istnieje wysokie ryzyko ciąży pozamacicznej, gdy masz wkładkę. Działają w przeważającej części, ale ktoś musi być w tym 1% procencie i to ja i moje dziecko.
- dodała.
Specjaliści zalecają, aby zgłosić się do lekarza lub zrobić test ciążowy, gdy przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej pojawi się gorączka, ból w dolnej części brzucha, dreszcze, nietypowe upławy, obfite krwawienie z pochwy, a także ból i krwawienie po stosunku.
Konta kobiety w social mediach zalała fala komentarzy. Internauci byli w szoku na wieść o tym, że dziecko wyszło na świat, trzymając w rączce wkładkę. "To była dosłownie walka o życie" - sugerowali. Violet, prawdopodobnie w odpowiedzi na olbrzymie zainteresowanie swoją osobą, usunęła post.
Czy to w ogóle jest możliwe?
Kobieta twierdzi, że wszyscy lekarze byli zaskoczeni i chcieli zobaczyć tę nietypową sytuację. Rodzi się jednak pytanie, czy noworodek może w ogóle urodzić się z wkładką w rączce?
Według specjalistów wkładka wewnątrzmaciczna nie może dostać się do dziecka przez pęcherz płodowy. Czy jednak taka sytuacja jest możliwa w trakcie samego porodu?
Jak wyjaśnił dla Poradnika Zdrowie lekarz Tadeusz Oleszczuk, teoretycznie taka sytuacja jest możliwa. Specjalista podkreśla, że dziecko może chwycić wkładkę po odejściu wód płodowych. Wynika to z naturalnego odruchu chwytania. Nie ukrywa jednak, że takie przypadki to ogromna rzadkość.
Raczej w tego typu przypadkach rodzi się noworodek, potem łożysko, a wraz z nim wkładka antykoncepcyjna.
— zaznacza ekspert.
Czytaj także: Czy krwawienie w ciąży zawsze oznacza coś złego? Sprawdź, kiedy jechać do lekarza
Czy test ciążowy może się mylić? Ile testów zrobić, by mieć pewność?