W krajach skandynawskich i nordyckich równie fascynujący jak fiordy i lodowce okazuje się miejscowy styl życia. Wrażenie na gościach robią tłumy ludzi na rowerach w Danii, prostota architektury w Norwegii, to jak ekologicznie żyją Finowie albo jak przyjazna dzieciom jest Szwecja. Wiele skandynawskich „wynalazków” adaptują inne kraje, a teraz mamy okazję zobaczyć je u nas.
31 maja w Warszawie na Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się rodzinna impreza plenerowa „Dzień Skandynawski”, organizowana przez magazyn „Podróże”. Będzie to kalejdoskop atrakcji związanych z krajami naszych zamorskich sąsiadów – od klocków Lego po symulator jazdy Volvo, od okazji do dotknięcia arcydzieł designu po spotkanie z Muminkami.
Dzień Skandynawski dla dzieci
Najwięcej powodów, by odliczać dni do naszej imprezy, mają najmłodsi. Czekają na nich warsztaty, konkursy i filmy o tematyce skandynawskiej. Dzieci zobaczą też bohaterów powieści Tove Jansson (czyli słynne Muminki) i Astrid Lindgren – wśród spacerujących wokół postaci będzie Pippi Langstrumpf, a spektakl o Emilu z Lönnebergi pokaże Teatr Baj. Z dziećmi spotka się też czytająca kultowe powieści szwedzkiej pisarki Edyta Jungowska, a firma Candy King rozda im aż 500 kg cukierków! Za to dorośli będą mogli zaznajomić się z ofertami wycieczek do krajów Północy. Przez cały dzień czynne będą wystawy: o wyspie Bornholm, rowerowej Kopenhadze i o Norwegii jako kraju równych szans.
Skandynawskie kino dla dzieci
Podczas Dnia Skandynawskiego Duński Instytut Kultury wyświetli filmy dla dzieci w wersji lektorskiej. Pełno- i krótkometrażowe animowane produkcje wyreżyserowane przez Duńczyków powstały w latach 2009-2010 i przeznaczone są dla widowni już od 3. roku życia. Na małym ekranie zobaczymy więc „Tygrysy i Tatuaże” w reżyserii Karla von Bengtsona (2010 rok), „Jabłko i Robaka” - Andersa Morgenthalera (2009), „Ptaszka, który nie śpiewał” – Siri Melchiora (2009), „Pisklaki” – Tone Tardinga (2009) i „Fantastyczną Trójkę” - Esbena Tonnesena (2010).
Spektakl Teatru Baj
31 maja o 11.30 aktorzy Teatru Baj przeprowadzą liczne zabawy, m.in. gry z kredą, malowanie twarzy i rzucanie talerzami, konkursy i kalambury teatralne związane z przygodami Emila z Lönnebergii, krainy wykreowanej przez Astrid Lindgren. Po spektaklu barwny korowód bajkowych postaci przemaszeruje przez Krakowskie Przedmieście.
Wielkie budowanie z Lego
Od godz. 11 przy namiocie LEGO rozpocznie się wielkie budowanie - przez cały dzień dzieci będą mogły dołożyć klocek do wspólnej konstrukcji, z której powstanie gigantyczne miasto LEGO.
Zobaczcie program Dnia Skandynawskiego!
- godz. 11 - prowadzący, Toni Hyyrylainen, otworzy Dzień Skandynawski w obecności przedstawicieli ambasad Danii, Finlandii , Norwegii i Szwecji
- godz. 11-15 - blok rodzinny
- godz. 11-15 - wielkie budowanie z klocków LEGO
- godz. 11-15 - spotkanie z postaciami z bajek i baśni (Muminki, wikingowie, Pippi Langstrumpf, Mała Syrenka)
- godz. 11.30 Teatr Baj – „Emil z Lönnebergi”
- godz. 12.15 - prezentacja firmy Candy King i poczęstunek (500 kg cukierków)
- godz. 12.30 - spotkanie z Edytą Jungowską
- godz. 13.30 - konkurs plastyczny dla dzieci
- godz. 14 - warsztaty dla najmłodszych
- godz. 14.30 - występ chóru Pippi Band
- godz. 15–19.30 - blok popołudniowy
- godz. 15 - prezentacja atrakcji turystycznych państw skandynawskich
- godz. 15–19.30 - symulator jazdy Volvo
- godz. 15.30 - konkursy z nagrodami
- godz. 16 - tradycyjne fińskie zawody w noszeniu żon
- godz. 17 - nordic walking: zalety, sprzęt i technika – prezentacja Fundacji Promocji Rekreacji "KIM"
- godz. 17.30 - prezentacja QAJAQ – historia kajakarstwa grenlandzkiego
- godz. 18 - fińskie karaoke
- godz. 19 - występ na żywo zespołu Mustat Silmät z Finlandii
A poza tym liczne wystawy, pokazy bajek.