Dziewczynka leżała na dnie basenu przez kilka minut. Wiadomo, w jakim jest stanie

2024-12-30 12:59

Na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mielcu doszło do niebezpiecznej sytuacji. 12-letnia dziewczynka przez kilka minut leżała na dnie basenu sportowego. Udało się przywrócić funkcje życiowe, jednak dziecko jest w śpiączce farmakologicznej.

Basen, zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Getty Images Nastolatka była pod wodą przez kilka minut

O niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w sobotę na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Solskiego w Mielcu, jako pierwszy poinformował lokalny portal mielec.tv. Przebywająca na pływalni MOSiR-u kobieta zauważyła, że na dnie, na głębokości dwóch metrów, znajduje się jakaś osoba. Zaalarmowała ratowników i służby.

Mielec. Nastolatka topiła się na miejskim basenie

Okazało się, że na dnie niecki leżała 12-letnia dziewczynka. Została wyciągnięta z wody, przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak informuje mielec.tv, ratownikom udało się przywrócić funkcje życiowe przed przyjazdem karetki. Nastolatka została przewieziona do szpitala w Rzeszowie, a osoby przebywające na basenie zostały poproszone o opuszczenie obiektu. Pływalnia do końca dnia była już zamknięta.

Otrzymaliśmy zgłoszenie, że na basenie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, w którym poszkodowana została 12-latka, na miejsce zostali wysłani policjanci, którzy sporządzili dokumentację, zebrali materiały dowodowe i przesłuchani zostali świadkowie. Zebrany materiał ma wyjaśnić okoliczności w jakich doszło do tego wypadku

- mielec.tv cytuje słowa podkom. Bernadetty Krawczyk, oficer prasowej KPP w Mielcu.

M jak Mama Google News
Autor:

Dziewczynka jest w śpiączce farmakologicznej

W rozmowie z tvn24.pl oficer prasowa mieleckiej policji wskazała, że nastolatka była na basenie z rodziną. Trwają czynności, które mają m.in. ustalić, w jakich okolicznościach dziewczynka znalazła się na dnie. Nikt nie zauważył, że dziecko tonie.

Do wypadku doszło na niecce sportowej, która ma dwa metry głębokości i osiem torów. Do nauki pływania przeznaczona jest płytsza niecka - jak czytamy na stronie mieleckiego MOSiR-u, ma ona trzy tory i 1,10 m głębokości.

Dziewczynka była pod wodą przez kilka minut. Jest w ciężkim stanie, wprowadzoną ją w stan śpiączki farmakologicznej.

Z naszych ustaleń wynika, że dziecko leżało na dnie przez kilka minut. Kobieta powiadomiła ratownika, który wyciągnął 12-latkę z wody. Następnie dziewczynka została zabrana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Rzeszowie. Jej stan jest zagrażający życiu

- mówiła w rozmowie z tvn24.pl podkom. Bernadetta Krawczyk, oficer prasowa.

Jak informuje tvn24.pl, ratownik cały czas był na miejscu, a dziewczynka regularnie trenowała na tym basenie.

Cisza. To ona towarzyszy tonięciu

Wypadki w wodzie często kojarzą się z krzykiem, z wzywaniem pomocy, machaniem rękami. Tak nie jest, ludzie toną w ciszy. „Nie są w stanie krzyczeć. Odruchowo rozkładają ramiona i wykonują ruchy pozwalające utrzymać się na powierzchni, by móc oddychać” - w Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom przypominała lubańska stacja sanepidu.

Dlatego tak ważne jest, aby o zasadach bezpieczeństwa nad wodą pamiętać nie tylko latem, gdy korzystamy z kąpielisk np. nad jeziorem czy morzem, ale i przez cały rok.

Znaczenie ma i tak pozornie nieistotny szczegół, jak kolor kostiumu kąpielowego. Dla bezpieczeństwa i w basenie, i w morzu warto sięgać po stroje w odcieniach np. pomarańczu czy różu. To te kolory są najlepiej widoczne. Najgorzej wypadają te ciemne - czarne czy szare.

Jak informują policyjne statystyki, w 2023 roku w Polsce odnotowano 490 wypadków utonięć, utonęło 450 osób. Wstępne dane wskazują, że w tegoroczne wakacje (czerwiec-sierpień 2024) utonęło prawie 200 osób.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"