Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), ma stałą datę: 2 kwietnia. Ten dzień to dobry moment, aby nie tylko zwrócić uwagę na to, że różnimy się od siebie nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Chodzi o obalanie stereotypów i mitów, które przez lata narosły wokół zaburzeń ze spektrum autyzmu (tak, nie mówimy „autyzm”, bo to nie jest choroba, nie da się włożyć w sztywne ramy, to zespół zaburzeń).

Dzień Świadomości Autyzmu 2025 r. „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”
Hasło tegorocznej kampanii społecznej realizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to „Mocne strony wzmacniać, słabe chronić”. Inicjatorami tego przedsięwzięcia jest młodzież samorzecznicza, działająca w Klubie Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team oraz w Klubie Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice, wspierana w działaniach przez Fundację Autism Team, Fundację Ale Klasa oraz inicjatywy obywatelskie „Chcemy całego życia!” i „Nasz Rzecznik”. Kampania została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka oraz Rzeczniczki Praw Dziecka, Moniki Hornej-Cieślak.
Głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na wciąż aktualny problem definiowania osób w spektrum autyzmu wyłącznie przez pryzmat diagnozy, deficytów i powszechnych stereotypów, które stanowią poważną barierę utrudniającą inkluzję społeczną. Równocześnie, poprzez prezentację mocnych stron, pasji i osiągnięć w różnych obszarach życia, kampania ma za zadanie zmienić stereotypowy sposób postrzegania osób autystycznych, pokazać ich potencjał oraz pozytywnie wpłynąć na ich społeczny odbiór
- czytamy w komunikacie Fundacji Autism Team.
Kampania rozpoczyna się dziś, 2 kwietnia, potrwa do końca miesiąca. Ale tak naprawdę nie ma momentu zakończenia – nieustannie powinnyśmy zwracać uwagę na cele akcji.
Jaki kolor na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu?
Z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przede wszystkim kojarzy się kolor niebieski, to on może dziś dominować na ulicach. Pojawia się na ubraniach, rozdawanych balonikach, wieczorem tak będą podświetlone różne obiekty. Dlaczego niebieski? Ponieważ przez wiele lat zaburzenia ze spektrum autyzmu łączono z płcią męską, chłopcy częściej otrzymywali diagnozę.
Dziś wiadomo, że spektrum autyzmu nie ma płci. A kolorem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest nie tylko niebieski, ale i różowy - ten (w teorii) zarezerwowany dla dziewczynek.
Symbole zaburzeń ze spektrum autyzmu
Nie tylko fioletowy motyl ma znaczenie. Jednym z symboli zaburzeń ze spektrum autyzmu jest niebieski motyl. Różnorodność, rozwój, piękno - symbolikę motyla można odnieść również do osób w spektrum.
Motywem, który kojarzony jest z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są puzzle. W różnej formie pojawiały się na wielu symbolicznych grafikach. Ten znak obecnie nie kojarzy się dobrze, głównie za sprawą organizacji, która dawniej w swoich działaniach powielała krzywdzące stereotypy. Poza tym puzzle kojarzą się z dopasowaniem, a nie chodzi o to, aby osoby w spektrum dostosowywały się do kogoś.
Nie dziwi popularność innego symbolu - tęczowego znaku nieskończoności. On wyraźnie podkreśla różnorodność. Przypomina także, że zaburzenia ze spektrum autyzmu towarzyszą całe życie.