W szpitalu w Elblągu urodził się noworodek pod wpływem narkotyków. Sprawą zajęła się prokuratura

2023-10-12 9:11

W szpitalu w Elblągu przyszedł na świat noworodek pod wpływem narkotyków. Lekarze przeprowadzili badania toksykologiczne, które wykazały obecność substancji odurzających również u matki.

Noworodek

i

Autor: Getty Images W Elblągu urodził się noworodek pod wpływem narkotyków

Szokujące doniesienia z Elbląga. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu u noworodka wykryto obecność środków odurzających. Lekarze natychmiast przeprowadzili badania u matki dziecka, u której także wykryto obecność narkotyków.

Jak przygotować plan porodu?

Matce grożą 3 lata więzienia

Po wynikach badań toksykologicznych lekarze poinformowali o całej sprawie służby. Przeciwko matce dziecka wszczęto postępowanie o narażenie życia lub zdrowia noworodka. Grożą jej 3 lata pozbawienia wolności. "Nie przesłuchaliśmy jeszcze matki noworodka, gdyż przebywa ona jeszcze w szpitalu" - powiedziała Elbląskiej Gazecie Internetowej prokurator Grażyna Jewusiak.

Kobiecie odbiorą prawa rodzicielskie

To nie koniec sprawy, ponieważ równolegle wszczęto postępowanie o odebranie kobiecie praw rodzicielskich. Naraziła życie i zdrowie dziecka, dlatego będzie musiała odpowiedzieć za swoje czyny.

Nie pierwszy taki poród

To kolejna tego typu sytuacja w Elblągu. Do podobnej doszło w wakacje, kiedy to 29-latkę przewieziono do szpitala do porodu. Kobieta jednak zachowywała się dziwnie, a lekarze doszli do wniosku, że może być pod wpływem narkotyków. Przeprowadzono badania toksykologiczne, a pobrany materiał został zabezpieczony.

Jak narkotyki wpływają na płód?

Substancje odurzające druzgoczą organizm noworodka. Jeśli kobieta w ciąży sięga po narkotyki, naraża malucha na utratę zdrowia. Na skutek przyjmowania amfetaminy może dojść u dziecka do rozszczepu podniebienia, czy zwężenia naczyń krwionośnych macicy, na skutek czego dziecko otrzymuje mniejszą ilość substancji odżywczych i przestaje prawidłowo się rozwijać. Może dojść do rozwoju wad u płodu, przedwczesnego porodu czy nawet śmierci okołoporodowej.

"Opiaty, np. heroina czy morfina, powodują silne uzależnienie psychiczne i fizyczne u matki, jak i u nowo narodzonego dziecka. Zażywanie opiatów wiąże się z ryzykiem zakażenia wirusem HIV i infekcjami bakteryjnymi" - czytamy w broszurze Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. 

Czytaj: Chłopiec urodził się bez odbytu. Taka sytuacja zdarza się częściej niż myślisz