Epidemia odry w zakładach mięsnych Morliny. Nakazano obowiązkowe szczepienia

2018-01-18 10:54

W zakładach mięsnych Morliny wybuchła epidemia odry. Setki pracowników otrzymało nakaz wykonania szczepienia ochronnego. Sanepid chce w ten sposób zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się groźnej choroby zakaźnej.

Epidemia odry

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

W zakładach mięsnych Morliny w Ostródzie wybuchła epidemia odry. Do Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie zgłosiło się kilku pracowników z objawami choroby. Lekarze powiadomili Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o zlokalizowaniu ogniska zachorowań. Sanepid wydał więc zarządzenie o skierowaniu 700 pracowników zakładu na  podanie szczepionki MMR, czyli obowiązkowe szczepienie przeciwko odrze. Nakaz dotyczy wszystkich osób urodzonych przed 1982 rokiem.

W komunikacie opublikowanym na stronie Animex.pl, właściciela marki Morliny i Morlinki, możemy przeczytać, że jest to standardowa procedura. Ma ona zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby i zapewnić pracownikom oraz mieszkańcom miasta Ostróda bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Czytaj też: Czy odra jest groźna? Jakie są objawy choroby?

Epidemia odry na Ukrainie

Wszyscy zarażeni odrą pracownicy zakładu mięsnego Morliny są obywatelami Ukrainy. Od jesieni 2017 roku za południowo-wschodnią granicą odnotowano 1627 przypadków zachorowań na odrę. Ministerstwo Zdrowia wydało więc nakaz obowiązkowych szczepień dzieci. Niestety, nie wszyscy rodzice dostosowali się do tego zalecenia. Ruchy antyszczepionkowe mocno promują niepoddawanie się presji społecznej w zakresie szczepień niemowląt i starszych dzieci.

Szczepionka MMR ochroni przed epidemią odry

Szczepionka MMR to szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce. W Polsce obowiązkowe jest podanie dwóch dawek - pierwszej między 13. a 15. miesiącem życia dziecka, drugiej (przypominającej) w 10. roku życia. Szczepionka MMR chroni w 98 procentach przed zachorowaniem na odrę. Odporność pozostaje do końca życia.

Za epidemię odry odpowiadają ruchy antyszczepionkowe?

Wzrost zachorowalności na odrę na Ukrainie wynika z rosnącej popularności ruchów antyszczepionkowych. Według doniesień WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, choroba w ponad 80 procentach przypadkach rozwija się u osób, które nie były szczepione. Ruchy antyszczepionkowe jako argument przeciwko szczepieniom wysuwają wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego. Rzeczywiście, po podaniu szczepionki MMR, mogą mogą wystąpić niepożądane reakcje, takie jak wysypka, gorączka, złe samopoczucie. Zdarzają się one rzadko i mogą dotyczyć nie tylko MMR, ale wszystkich szczepionek.

Warto pamiętać, że odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Jej powikłaniami mogą być zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Odra jest szczególnie groźna u starszych osób, u których może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu.