GIF wstrzymuje w obrocie lek na infekcje dolnych dróg moczowych. „Dla ochrony zdrowia i życia”

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie popularnego leku stosowanego „na pęcherz”. Kroki podjęto w związku z niespełnieniem wymagań jakościowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF wstrzymuje w obrocie lek na pęcherz

i

Autor: Getty Images GIS wstrzymał w obrocie lek na infekcje dolnych dróg moczowych

GIF wstrzymał w obrocie wszystkie serie leku Furaginum MAX US Pharmacia. „Dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt lecznicy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i koniecznie było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności” - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Który lek na pęcherz wstrzymał GIF?

Zwróć uwagę na te informacje:

  • nazwa - Furaginum MAX US Pharmacia,
  • moc - 100 mg,
  • postać - tabletki,
  • podmiot odpowiedzialny US Pharmacia sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu,
  • GTIN - 05903031289442,
  • wielkość opakowania - 30 tabletek,
  • wszystkie serie.

Jak informuje w uzasadnieniu GIF, przebadana przez Narodowy Instytut Leków (NIL) próba produktu leczniczego nie spełniła przewidzianych dla niego wymagań jakościowych. Chodzi o negatywnych wynik badania w zakresie parametru: zawartość nitrozoamin NDMA.

W toku działań wyjaśniających strona przedstawiła wyjaśnienia, wskazując, że stwierdzona przez NIL niezgodność nie ma wpływu na jakość i bezpieczeństwo stosowania przedmiotowego produktu leczniczego, ale zebrane dowody nie podważyły w jednoznaczny sposób wyniku uzyskanego w NIL, a tym samym nie wykluczyły wady jakościowej tego produktu

- czytamy w uzasadnieniu decyzji.

M jak Mama Google News

Na co stosuje się Furaginum MAX US Pharmacia?

Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ostrych oraz nawracających niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Substancją czynną leku jest furazydyna, pochodna nitrofuranu. Działa bakteriostatycznie, hamuje rozwój wrażliwych na furazynę bakterii, które wywołują zakażenia dolnych dróg moczowych.

Kto nie powinien przyjmować leku? M.in.:

  • kobiety w pierwszym trymestrze ciąży,
  • kobiety w okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia ciąży) oraz porodu - ze względu na ryzyko wystąpienia u noworodka niedokrwistości hemolitycznej (anemii związanej z rozpadem krwinek czerwonych),
  • u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.
Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: