IMGW z pilnym apelem do rodziców i nauczycieli. „Przekażcie tę informację dzieciom”

2024-09-12 10:50

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje intensywne opady deszczu, które mogą skutkować m.in. podtopieniami. Prognoza pogody i aktualne ostrzeżenia IMGW to coś, co warto śledzić na bieżąco, aby przygotować siebie i bliskich na ewentualne zagrożenie.

Przed nami intensywne opady deszczu

i

Autor: Getty Images Powiedz dziecku, jak zachowywać się podczas ulewy.

Nad Polskę nadciąga niż genuański Boris, przed nami pogorszenie pogody, a przede wszystkim - ulewy. Chociaż deszcz bez wątpienia jest potrzebny, dobrze wiemy, że intensywne opadu nie są niczym dobrym - spragniona wody ziemia tak po prostu jej nie wchłonie, nie tak szybko, nie takiej ilości. Intensywne opady deszczu mogą spowodować tzw. powódź błyskawiczną, a zagrożony jest m.in. Wrocław.

W województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma nawet do 150 l/m2. Punktowo kumulacje opadów mogą być niestety jeszcze wyższe. IMGW-PIB wydało ostrzeżenia 3. najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu

- czytamy na profilu IMGW na Instagramie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat, w którym przypomina o zagrożeniu i zwraca się z prośbą do rodziców i nauczycieli.

Królowe Matki: Wyprawka dla pierwszaka

IMGW prosi o ostrzeżenie dzieci

Ulewy mogą spowodować nie tylko gwałtowny wzrost poziomu wody w rzekach, zagrożenie to również lokalne podtopienia. Mogą być spowodowane m.in. trudnościami z odprowadzaniem deszczówki przez miejskie systemy kanalizacyjne.

IMGW przypomina o zagrożeniach, prosi również rodziców i nauczycieli, aby przekazali informacje dzieciom.

UWAGA! W związku z możliwymi przekroczeniami stanów alarmowych na rzekach apelujemy o zachowanie ostrożności i unikanie zbliżania się do rzek. Prosimy rodziców i nauczycieli o przekazanie tej informacji dzieciom

- czytamy w komunikacie IMGW.

Przygotuj dzieci (i siebie) na zagrożenie

Jak przygotować się na powódź czy podtopienie? Wskazówki opublikowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB przypomina, aby nie zbliżać się do wezbranych rzek i słuchać poleceń służb. A co możemy zrobić wcześniej?

Należy:

  • słuchać komunikatów o zagrożeniu,
  • upewnić że cała rodzina, zwłaszcza dzieci, wie co robić w czasie powodzi,
  • przenieść dokumenty, leki i wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
  • naładować telefon.

Przypomniano również, żeby przygotować się do ewakuacji, zrobić zdjęcia zniszczeń (może to pomóc w uzyskaniu odszkodowania), nie pić wody ze studni - może być skażona, a także odłączyć prąd i gaz.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"