Taki zabieg to nadzieja dla matek, u których dzieci zdiagnozowano rozszczep kręgosłupa. Innowacyjny zabieg ratujący życie nienarodzonego dziecka z tą wadą przeprowadzono właśnie w Warszawie, w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
To już kolejna wyjątkowa operacja wewnątrzmaciczna na WUM-ie. 23 sierpnia 2021 roku przeprowadzono tam skomplikowaną wewnątrzmaciczną operację na sercu płodu.
Dziecko po operacji ma się dobrze, ale o realnych efektach lekarze będą mogli mówić dopiero po porodzie oraz w dalszym rozwoju dziecka. Mama z dnia na dzień czuje się lepiej.
Wyjątkowa operacja wewnątrzmaciczna
Rozszczep kręgosłupa u dziecka to poważna, postępująca wada rozwojowa, która z reguły powstaje już w pierwszym trymestrze życia płodowego. Jest to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym skutkujący na ogół porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu. W Polsce wada ta zdarza się około raz na 1000 urodzeń.
Wewnątrzmaciczne operacje rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego dziecka przeprowadza się w Polsce od dawna. Nasz kraj nie ustępuje w niczym pod tym względem innym światowym placówkom medycznym. Jednak zabieg, który przeprowadzono kilka dni temu na WUM-ie wykonano nową, niestosowaną dotąd u nas techniką Belforta.
Operacja rozszczepu kręgosłupa trwała 7 godzin, a przeprowadził ją sam twórca metody prof. Michael Belfort z Texas Children’s Hospital (Houston, US), któremu towarzyszył prof. William E. Whitehead (neurochirurg). W skład zespołu operacyjnego weszli również polscy lekarze, którzy przypatrywali się innowacyjnemu zabiegowi: prof. Mirosław Wielgoś, oraz dr Elżbieta Staszewska-Piórkowska (anestezjolog), Agnieszka Budnik (anestetyczna asystująca przy znieczuleniu) oraz instrumentariusze – Marek Litwiniuk i Monika Hiszpańska.
Czytaj również: Leczenie wewnątrzmaciczne: jakie wady płodu można leczyć jeszcze przed urodzeniem?
Lekarze radzili usunięcie ciąży. Teraz jej córka, mimo choroby, uczy się chodzić
Na czym polega innowacyjna technika Belforta?
Dotychczas rozszczep kręgosłupa u płodu operowany był w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM przezskórną metodą fetoskopową, polegającą na wykonaniu trzech otworów w powłokach jamy brzusznej, przez które do jamy macicy pacjentki, wprowadza się cienki endoskop oraz dwa narzędzia robocze - czytamy w informacji przesłanej przez Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM.
Technika Belforta jest połączeniem dwóch metod – chirurgii otwartej (stosowanej od lat z powodzeniem w ośrodku bytomskim) oraz fetoskopii. Ta innowacyjna metoda polega na nacięciu powłoki jamy brzusznej, wyłonieniu na zewnątrz macicy i bezpośrednim wprowadzeniu do niej trokarów (w liczbie dwóch), po czym dalsze etapy operacji przeprowadza się fetoskopowo.
Metoda ta stwarza większe możliwości bezpiecznego dostępu do jamy macicy, a to dzięki temu, że powala łatwiej ominąć łożysko. Również wiąże się z mniejszym ryzykiem przedwczesnego odpływania płynu owodniowego po operacji (dwa, a nie trzy porty), a poza tym daje możliwość założenia szwów bezpośrednio na macicę, obejmujących również błonę owodni.
- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że cała operacja, choć męcząca i długa, przebiegała pomyślnie. Że udało nam się dać szansę na – miejmy nadzieję – normalne życie tej małej istotce, dziewczynce, na tak wczesnym etapie – Mama jest dopiero w 25. tygodniu ciąży. Że po raz kolejny jesteśmy pionierem w obszarze ratowania zdrowia już na etapie prenatalnym.
Olbrzymie podziękowania kieruję do prof. Michaela Belforta oraz prof. Williama E. Whiteheada, którzy pięknie wprowadzili nas w temat, a także do wszystkich, którzy uczestniczyli w operacji - czynnie i biernie, do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania operacji i do tych wszystkich, którzy dbali o to, aby wszędzie indziej tego dnia praca szła bardzo sprawnie - jak zwykle zresztą - mówi prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UCZKiN WUM.
Czytaj również: Czy kwas foliowy obniża ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej?