W 1 trymestrze ciąży i 2 trymestrze ciąży czułaś się stosunkowo dobrze. Wchodząc w 3 trymestr ciąży, mdłości też masz już dawno za sobą.
Do tej pory było ci wygodnie, leżąc na jednym i drugim boku, a także śpiąc na plecach. W zasadzie nie odczuwałaś żadnego dyskomfortu w tej pozycji.
Mniej więcej od 28 tygodnia ciąży to się jednak zmienia. Nagle czujesz, że jest ci niewygodnie. Możesz nawet odczuwać chwilowe osłabienie i duszności. Dlatego tak ważne jest, aby od tego momentu całkowicie zrezygnować ze spania na plecach w ciąży.
Rach i Nikki są ratowniczkami medycznymi i prowadzą konto na Instagramie @tinyheartseducation. Opublikowały na nim filmik, który doskonale pokazuje, jak bardzo niebezpieczne dla dziecka może być leżenie na plecach od 28 tygodnia ciąży.
Jeżeli do tej pory nie wierzyłaś, że spanie na plecach może zaszkodzić twojemu dziecku, teraz nie będziesz miała żadnych wątpliwości.
Zobacz także: Jak spać w ciąży? Najlepsze pozycje do spania dla przyszłej mamy
Jak przepływa krew w ciąży?
Prosta demonstracja zaprezentowana przez ratowniczkę medyczną pokazuje, jak przepływa krew przez żyły, gdy nie jesteśmy w ciąży i leżymy na plecach.
Nic nie toruje jej drogi, płynie swobodnie.
Następnie ratowniczka umieszcza na plastikowej rurce 1 kg ciężarek. Tyle mniej więcej waży dziecko w 28 tygodniu ciąży.
Płyn napotkał blokadę, którą z trudem może pokonać.
Jest to przykład, że leżenie na plecach po 28 tygodniu ciąży zmniejsza przepływ krwi o 80%.
Leżenie na boku jest zdrowsze dla twojego dziecka
Badania wykazały, że kobiety mogą zmniejszyć o połowę ryzyko urodzenia martwego dziecka, kładąc się spać na boku od 28 tygodnia ciąży w porównaniu ze spaniem bezpośrednio na plecach.
Nie dla każdej przyszłej mamy może być to wygodna pozycja. Nie oszukujmy się, 3 trymestr nie należy do tych najwygodniejszych. Brzuch jest już stosunkowo duży, ból pleców odbiera chęć do czegokolwiek, a znalezienie wygodnego ułożenia, może graniczyć z cudem.
Nie mniej warto szukać pozycji na boku, która pozwoli nam zaznać, choć odrobiny komfortu. Pomóc w tym mogą specjalne poduszki ciążowe.
Powtarzajmy sobie, że robimy to dla dziecka, które niebawem przyjdzie na świat.
Czytaj również: Omdlenia i zawroty głowy w ciąży. Czy trzeba się nimi niepokoić?