Zanim wezwiemy karetkę zastanawiamy się dwa razy - w końcu ktoś może potrzebować jej bardziej. A czy może nas zawieźć na porodówkę? Najczęściej nie bierzemy tej opcji pod uwagę, ale gdybyśmy miały do dyspozycji specjalny ambulans, którego nikomu "nie zabierzemy"? Nawet jeśli miałybyśmy nie skorzystać z tej opcji, jest zabezpieczeniem, które sprawia, że nie będziemy martwić się na zapas o to, czym dojedziemy do szpitala.
Spis treści
Karetka dla kobiet w ciąży
Krakowski Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek oddał do dyspozycji kobiet karetkę transportową. Jest dedykowana wyłącznie dla kobiet w ciąży, przewiezie je do szpitala, gdy rozpocznie się akcja porodowa. Karetka porodowa jeździ od stycznia, a w niej wykwalifikowana kadra.
- Jeżeli chodzi o pracowników, którzy są na pokładzie karetki, to muszą mieć wykształcenie medyczne, czyli być ratownikiem medycznym lub położną. Ratownik medyczny musi przejść przeszkolenie. Dzięki dużej uprzejmości szpitala i dyrekcji mieliśmy możliwość przez kilka miesięcy uczestniczyć na oddziale porodowym w doszkalaniu się i poszerzaniu naszej wiedzy na temat porodów - mówi cytowany przez Radio Kraków koordynator karetki Mariusz Zyguła.
Ambulans jest zaprojektowany specjalnie dla kobiet w ciąży, na jego wyposażeniu znajduje się nie tylko "standardowy" sprzęt do ratowania, ale i np. ten do monitorowania tętna dziecka. Nie musimy się więc martwić o to, czy komuś bardziej przydałaby się jazda na sygnale, ale i o to, czy zostaniemy odpowiednio zaopiekowanie, gdybyśmy zaczęły rodzić przed przyjazdem do szpitala. - Zaopiekujemy się Pani dzieckiem i Panią - napisano w odpowiedzi na pytanie "Co jeśli urodzę w karetce?".
Przeczytaj także: Karetką do porodu - można, ale czy warto?
Kto może skorzystać?
Jak dowiadujemy się ze strony szpitala, z karetki transportowej mogą skorzystać kobiety, które skończyły 37. tydzień ciąży, są ubezpieczone i - co oczywiste - chcą rodzić w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek. Razem z przyszłą mamą może podróżować ojciec dziecka lub inna pełnoletnia osoba.
Karetka kursuje po Krakowie i w promieniu 50 kilometrów od szpitala. - Oczywiście to nie jest tak, że z chirurgiczną precyzją trzymamy się dokładnie takiej liczby. Jeśli możemy, przyjmujemy zgłoszenie i przywozimy pacjentkę. Wszystko zależy od obecnej sytuacji – podkreśla Renata Pietruszka, dyrektor generalna Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek.
Ambulans pozostaje do dyspozycji pacjentek siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.
Źródło: szpital.ujastek.pl, radiokrakow.pl
Przeczytaj także: Masz te objawy? To sygnał, że poród zacznie się w ciągu 24 godzin