W ostatnich dniach sieci sklepów wycofują ze sprzedaży całą masę produktów. Wynika to z zagrożeń związanych z użytkowaniem towarów. To ważne informacje, zwłaszcza gdy chodzi o produkty dedykowane dzieciom. Przykładem jest chociażby maskotka dla maluchów, którą sieć Tedi wycofała z powodu ryzyka zadławienia zbyt małymi elementami zabawki.
Tego typu sytuacje zdarzają się nie tylko w Polsce. Aktualnie zagraniczna sieć Penny wycofuje z obrotu kalendarze adwentowe. W ich okienkach znajdują się czekoladki, których smak i zapach wskazuje na obecność alkoholu.
KiK wycofuje trujący slime
Sieć KiK opublikowała na swojej stronie apel do klientów, którzy w ostatnim czasie kupili produkt „Tubka ze szlamem”. To wyprodukowana w Chinach, popularna wśród dzieci masa. Na opakowaniach wycofywanego artykułu widnieją uwielbiane przez maluchy postacie (między innymi z bajki Kraina Lodu i Mała Syrenka).
W artykule oznaczonym numerem 1169248, stwierdzono zdecydowanie za wysoki poziom ołowiu. Przekroczenie dopuszczalnej zawartości tego pierwiastka może grozić zatruciem.
Za każdą zwróconą tubkę ze skażoną masą, sieć zwraca pieniądze.
Objawy zatrucia ołowiem
Ołów to pierwiastek, który może znajdować się w wielu produktach, również tych dla dzieci. W związku z ryzykiem, jakie wiąże się z kontaktem z ołowiem, określono dopuszczalne normy jego stężenia. W przypadku kontaktu z przedmiotami, w których normy zostały przekroczone, może dojść do zatrucia.
Zatrucie ołowiem najczęściej wywołuje takie objawy jak:
- ból głowy,
- ból brzucha,
- nudności,
- kolka
Prócz tego może pojawić się również:
- obniżenie ciśnienia krwi i
- obniżenie temperatury ciała.
Najbardziej niebezpieczne jest są ostre i przewlekłe zatrucia, które może prowadzić do niewydolności wątroby, nerek oraz układu nerwowego.