Wyjazd w góry z dziećmi warto zaplanować tak, by dzieci mogły posmakować wędrowania górskimi szlakami. Jednak ważniejsze od widoków, które będą podziwiać, jest bezpieczeństwo. To dlatego wybierając się z dzieckiem na szlak, zadbajcie nie tylko o odpowiedni ubiór i wyposażenie (nie zapomnijcie o przekąskach), sprawdzajcie także prognozy pogody, a planując trasę uwzględniajcie wiek i możliwości najmłodszych.
Wciąż zdarzają się wypadki, których można byłoby uniknąć, gdyby dorośli do wyboru szlaku podchodzili z większą pokorą. Ambitne plany rodziców często okazują się zbyt ambitne dla dzieci, a wędrując rodzinnie warto brać pod uwagę najmłodszych członków rodziny.
Spis treści
- Siedmiolatka spadła ze szlaku na Świnicę
- Tatry są piękne. Zobacz galerię zdjęć Kasprowego Wierchu:
- Czarne i czerwone szlaki w Tatrach są najtrudniejsze? To mit
- Które tatrzańskie szlaki będą odpowiednie dla dzieci?
Siedmiolatka spadła ze szlaku na Świnicę
Do groźnie wyglądającego wypadku doszło przed kilkoma dniami w Tatrach. Na szlaku prowadzącym na Świnicę siedmioletnia dziewczynka spadła w dół i zatrzymała się na półce skalnej 6 metrów niżej. Wszystko działo się na oczach rodziców. Jak podaje rmf24.pl rodzice w góry zabrali dwójkę dzieci.
Na szczęście skończyło się na strachu i poza stłuczeniami dziewczynka nie doznała poważniejszych obrażeń. Ratownicy górscy o sprawie poinformowali policję.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje o rozsądek w planowaniu tras z dziećmi. – Bardzo prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku i dbanie o komfort i bezpieczeństwo dzieci, z którymi wybieramy się w góry – zaapelował Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.
Jak we wpisie na facebookowym profilu TOPR przekazał Jan Krzysztof, ratownicy z niepokojem obserwują, że rodzice coraz częściej zabierają dzieci na ambitne wycieczki w wysokie góry, co jego zdaniem nie jest najlepszym pomysłem.
O ile pochwala rodzinne wędrówki łatwymi szlakami położonymi w niższych partiach Tatr, o tyle wędrowanie tymi zdecydowanie bardziej wymagającymi (także odpowiedniego sprzętu i umiejętności asekuracji) radzi odłożyć w czasie. Kilkuletnie dzieci mogą nie podołać trudom wspinaczki w wyższych partiach gór.
Tatry są piękne. Zobacz galerię zdjęć Kasprowego Wierchu:
Czarne i czerwone szlaki w Tatrach są najtrudniejsze? To mit
Wbrew temu, co niektórzy sądzą, kolor szlaku nie mówi wiele o jego stopniu trudności. To nieprawda, że szlaki czarne i czerwone są najtrudniejsze, żółte średnie, a niebieskie i zielone – najłatwiejsze. Kolory szlaków pieszych nie mają znaczenia (stopniowanie takie stosuje się na trasach narciarskich) w kontekście poziomu trudności:
- czerwone szlaki to zwykle te główne, najważniejsze dla danego terenu, prowadzące przez ciekawe punkty widokowe,
- niebieskie – zwykle najdłuższe trasy,
- czarne – krótkie szlaki dojściowe,
- żółte – szlaki łącznikowe i dojściowe,
- zielone – doprowadzają do charakterystycznych miejsc.
Które tatrzańskie szlaki będą odpowiednie dla dzieci?
Często na ostatnią chwilę rodzice planujący z dziećmi wyjazd w polskie góry na wakacje szukają informacji o tym, na który szlak zabrać pociechy. Oczywiście pod uwagę bierzemy nie tylko wiek dziecka, lecz także to, czy kiedykolwiek wędrowało już górskimi szlakami, jaką kondycję mają członkowie rodziny.
Zabierając w Tatry najmłodsze dzieci, warto zwrócić uwagę na takie trasy:
- Polana Kalatówki (start w Kuźnicach, przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch) – 1,6 km, około 51 minut,
- Dolina Białego Potoku – 1,7 km, około 49 minut,
- Trasa nad Morskie Oko – długa, prawie 8 km w jedną stronę i 400 m przewyższenia; dla kilkulatków dość wymagająca, dobra jeśli macie do dyspozycji spacerówkę, w której możecie wieźć dziecko,
- Psia Trawka do Hali Gąsienicowej – 6,4 km, około 2h 50 min (piękna panorama Tatr przy schronisku na Hali Gąsienicowej),
- Dolina Małej Łąki – Ścieżka nad Reglami – Dolina Kościeliska – 6,4 km, około 2h 22 min.
Starsze dzieci (powyżej 6 lat), warto za to zabrać na takie trasy:
- Wielki Kopieniec,
- Dolina Pięciu Stawów Polskich,
- Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę.