Kobiety po poronieniu już nie będą musiały patrzeć na matki z noworodkami. MZ chce zmian

2024-12-18 14:29

Minister Zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Zmiany są potrzebne, przede wszystkim te dotyczące opieki nad kobietami w szczególnych sytuacjach, m.in. po poronieniu. Nowe wytyczne „zapobiegną pogłębianiu ich traumy”.

Nie każda kobieta na oddziale położniczym ma obok dziecko

i

Autor: Getty Images Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w standardzie opieki okołoporodowej

Aktualny standard organizacyjny opieki okołoporodowej wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku. Znalazło się w nim wiele ważnych zapisów, dotyczących m.in. kontaktu skóra do skóry czy wykonania lewatywy wyłącznie na zlecenie rodzącej.

Planowane zmiany w opiece okołoporodowej mają być jeszcze większym wsparciem dla kobiet. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Został skierowany do konsultacji.

M jak Mama Google News
Autor:

Zmiany w standardzie opieki okołoporodowej

Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiany są odpowiedzą na oczekiwania środowisk reprezentujących kobiety i ekspertów medycyny związanych z opieką okołoporodową, jak również na zachodzące zmiany demograficzne.

Proponowane zmiany w standardzie obejmują m.in.:

  • konieczność informowania kobiet (do 10. tygodnia ciąży lub w momencie pierwszego zgłoszenia się do lekarza lub położnej) o zalecanych szczepieniach w ciąży,
  • możliwość zlecenia USG piersi kobiecie w ciąży - w szczególności po 35 roku życia, w sytuacji klinicznych zmian w piersi lub ze względu na rodzinne obciążenie,
  • wprowadzenie obowiązku dla osób sprawujących opiekę, które w przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy domowej będą zobowiązane do wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”,
  • zwiększenie dostępności do znieczulenia zewnątrzoponowego (ZZO),
  • zapewnienie kontaktu „skóra do skóry” - ważenie i mierzenie noworodka powinno odbyć się po pierwszym kontakcie,
  • opiekę laktacyjną,
  • umożliwienie odbycia wizyt patronażowych położnej podstawowej opieki zdrowotnej u dzieci urodzonych przedwcześnie lub długotrwale hospitalizowanych.

Nie każdej kobiecie na porodówce towarzyszy dziecko. W końcu zwrócono na to uwagę

Nie trzeba nikogo przekonywać, że sytuacja kobiety, która urodziła martwe dziecko, zdecydowanie różni się od tej, która tuli w ramionach zdrowego noworodka. A nierzadko spotykają się na jednej sali. Ma się to zmienić.

W projekcie znalazł się zapis, który wprowadza bezwzględny zakaz umieszczania kobiet w sytuacjach szczególnych (poronienie, urodzenie dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego wadami letalnymi, urodzenie chorego dziecka lub dziecka z wadami wrodzonymi) w salach razem z kobietami w ciąży lub położnicami, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.

Podstawą tej zmiany jest zagwarantowanie kobietom takich warunków w podmiotach leczniczych, które zapobiegną pogłębianiu ich traumy i zapewnią możliwość szybszej rekonwalescencji

- czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem, rozporządzenie miałoby wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zobacz także: Ciążowe sesje zdjęciowe gwiazd. Subtelne i z pazurem