Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o zakończeniu konsultacji dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach. Przypomnijmy, że projekt zmian zakłada:
- ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki - będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
- umieszczenie lekcji religii i etyki na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej,
- stosowanie tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole, gdy nauka religii będzie organizowana poza placówką (np. w pozaszkolnym punkcie katechetycznym).
Polecany artykuł:
Projekt MEN nie przewiduje zmian w przedszkolach - tam religia nadal będzie realizowana w wymiarze dwóch zajęć tygodniowo.
W poniedziałek odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Nie osiągnięto porozumienia.
Religia w szkołach. Kościół przeciwny zmianom
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski, posiedzenie odbyło się na wniosek strony kościelnej. Podczas spotkania podkreślono sprzeciw wobec redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo.
[Strona kościelna] Uważa również za nieuzasadnione i dyskryminujące przyjęcie ogólnej zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych
- napisano w komunikacie.
Podczas spotkania strona kościelna powtórzyła swoje propozycje, to m.in. reforma polegająca na rozłożonej w czasie, stopniowej redukcji wymiaru nauczania lekcji religii w szkołach ponadpodstawowych (przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów). Nauczanie religii lub etyki miałoby być obligatoryjne, „ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów”. Zaznaczono, że zmiany nie powinny dotyczyć szkół podstawowych.
Strona kościelna wyraziła gotowość włączenia się w prace nad projektem dotyczącym obecności religii w szkole, warunek to wycofanie ministerstwa z wprowadzanych zmian. Propozycje zostały odrzucone, podczas posiedzenia nie osiągnięto porozumienia.
Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych. Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne
- wskazano w komunikacie.
Zmiany w lekcjach religii od nowego roku szkolnego
MEN poinformowało, że dokonano analizy wszystkich zgłoszonych podczas konsultacji uwag, a część z nich znajdzie odzwierciedlenie w treści rozporządzeń. Wskazano, że strony (MEN oraz przedstawiciele Kościołów) pozostały przy swoich stanowiskach jeśli chodzi o zmniejszenie wymiaru lekcji religii. Ponownie zaznaczono, że organizowanie jednej godziny religii na pierwszej lub ostatniej lekcji ułatwi dyrektorom organizację pracy w trybie jednozmianowości oraz korzystnie wpłynie na dobrostan uczniów. „Jednocześnie MEN uwzględnił inne uwagi zgłaszane przez Kościoły i związki wyznaniowe” - wskazano.
Mimo że Kościoły wnioskowały o obowiązkowy udział uczniów w lekcjach religii bądź etyki, MEN - respektując konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami - zdecydowało, że zarówno religia jak i etyka pozostaną przedmiotami nieobowiązkowymi, a oceny końcowe z tych przedmiotów nie będą wliczane do średniej ocen
- czytamy w komunikacie opublikowanym przez resort edukacji.
Zmiany w organizowaniu lekcji religii oraz etyki mają obowiązywać o 1 września 2025 r.