O flatanach - bo to o nich mowa - często przypominamy sobie, gdy pojawią się komunikaty dotyczące wycofania różnego rodzaju produktów. Na co dzień o nich nie myślimy, wydaje nam się, że to co trafiło na sklepowe półki (to, czego na co dzień używamy) jest dopuszczone do użytku, zatem bezpieczne. A ftalany mogą przenikać do naszego organizmu, powodując wiele negatywnych konsekwencji. Potwierdziły to kolejne badania.
Spis treści
Syntetyczne chemikalia a wcześniactwo
Jak wynika z badania opublikowanego w medycznym czasopiśmie "The Lancet", kontakt z syntetycznymi substancjami chemicznymi ma związek z porodem przedwczesnym, ale i z innymi problemami zdrowotnymi, występującymi u matek i dzieci.
Naukowcy przeanalizowali dane medyczne i zbadali związek obecności ftalanów w moczu z wiekiem ciążowym w chwili urodzenia, długością oraz masą urodzeniową. Narażenie na ftalany wiązało się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.
Oszacowano, że w 2018 r. odnotowano 56 595 przypadków porodów przedwczesnych związanych z ftalanami, co wiązało się z kosztami na poziomie 3,84 miliarda USD.
Wskazano, że ftalany mogą wpływać na łożysko, a związane z nimi zagrożenia to nie tylko te związane z konsekwencjami wcześniactwa. Są uznawane za substancje niszczące układ hormonalny, co ma związek nie tylko z rodzicielstwem.
Ftalany są wszędzie
Ftalany to syntetyczne substancje chemiczne, które są otrzymywane z kwasu ftalowego. Są używane przy produkcji plastiku - dodanie ich do tworzywa sprawia, że twardy materiał staje się miękki i elastyczny. Ftalany znajdziemy w wielu produktach codziennego użytku, m.in. w tworzywach sztucznych, ubraniach, kosmetykach. Plastyfikatory są także obecne w artykułach przeznaczonych dla najmłodszych - smoczkach czy zabawkach.
Ftalany są dopuszczone do użytku, jednak ich poziom jest ściśle określony i nie może przekroczyć dopuszczalnego limitu. W wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia. A o ich obecności w produktach codziennego użytku co i raz przypominają różnego rodzaju badania i raporty. Szkodliwe substancje m.in. wykryto w kosmetykach dla mam, a o ich zbyt dużym stężeniu w zabawkach informował niedawny raport opublikowany przez Inspekcję Handlową.
Ftalany - konsekwencje
Ftalany nie mają smaku ani zapachu, do naszego organizmu przedostają się na wiele sposobów, np. drogą wziewną, przez skórę czy podczas jedzenia. Kontakt z tymi substancjami może mieć wiele negatywnych konsekwencji. To ryzyko przedwczesnego porodu, ale i m.in.:
- zaburzeń płodności,
- wystąpienia alergii,
- ryzyko uszkodzenia wątroby i nerek,
- rozwoju astmy,
- rozwoju nowotworów.
Źródło:
The Lancet (Volume 8, ISSUE 2, e74-e85, February 2024)
mother.ly