Jedną z wartości chrześcijańskiej jest wstrzemięźliwość seksualna przed ślubem. Współżycie seksualne przed ślubem jest więc uważane za grzech. Zdarza się jednak, że pary decydują się na ślub, dopiero gdy kobieta zajdzie w ciążę. Czy może wówczas wziąć ślub kościelny?
Ksiądz Piotr Jarosiewicz na swoim kanale na TikToku @ks.piotrjarosiewicz postanowił odpowiedzieć na to pytanie.
Zobacz także: Katolicka influencerka twierdzi, że nie można współżyć w ciąży. "To grzech"
Seks przed ślubem to grzech
Na stronie spotkaniamalzenskie.pl wyjaśniono, ile tak naprawdę wolno parze przed ślubem. W trosce o małżeństwo i roztropne decyzje współżycie seksualne nie jest akceptowane przez kościół katolicki.
„Współżycie seksualne w okresie chodzenia ze sobą i w narzeczeństwie, traktowane jako główne spoiwo związku, jest źródłem wielu pomyłek w decyzji na małżeństwo. I to jest jeden z powodów, dla których Kościół mówi „nie” współżyciu przed ślubem” – czytamy.
Według wyznań chrześcijańskich w trosce o prawdziwą miłość, która jest wielkim przeżyciem i źródłem życia ludzkiego, niezbędna jest łaska sakramentu małżeństwa.
Sfera seksualna powinna dojrzewać, a aby tak się stało, niezbędna jest powściągliwość.
Czy kobieta w ciąży może wziąć ślub kościelny?
Ksiądz, który pełni posługę w diecezji drohiczyńskiej, postanowił odpowiedzieć na pytanie internautki, która zapytała go, czy kobieta w ciąży może wciąż ślub kościelny?
Pewnie, że tak. Jak najbardziej. Ciąża, stan błogosławiony, jest to nie tylko dar, ale i zadanie. Za chwilę pani będzie mamą. Żeby sprostać temu zadaniu, mamy mieć siły, które czasem się kończą. Mamy mieć mądrość, która czasem nie wystarcza, taka nasza, po ludzku. Ślub to moment, w którym ja się otwieram na rzeczywistość Boga, który chce pomagać w domu, w rodzinie, za chwilę w małżeństwie
- powiedział duchowny
Co więcej, dodał, że na teologii uczył się, że jeśli z jednej strony jest żona, a z drugiej mąż, a na górze Bóg, to im bliżej jest się Boga, tym bliżej jest się siebie.
Bo miłość ma swoje źródło, a tym źródłem jest Bóg
- wyjaśnił.
„To sedno życia i po to jesteśmy”
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautów. Niektórzy wciąż się zastanawiali, jak to wówczas jest z czystością przedmałżeńską, a inni przyznali, że byli w takiej sytuacji i świętują teraz kolejną rocznicę ślubu kościelnego.
Jeden z internautów przyznał jedna, że wciąż się zdarza, że księża z tego powodu odmawiają jednak udzielenia sakramentu małżeństwa.
„Czemu odmawiają sakramentu, przecież to sedno życia i po to jesteśmy” - odpowiedział na ten komentarz ksiądz Jarosiewicz.
Czytaj także: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?