Jak rozpoznać tygrzyka paskowanego?
Pająki w Polsce nie należą do rzadkiego widoków. Tygrzyk paskowany jest jednym z największych, ale przy okazji również jednym z najładniejszych osobników, jakie możemy spotkać w naszym kraju.
Jest on bliskim krewniakiem pająka krzyżaka, a samica może osiągać nawet do 25 mm. Łatwiej ją zauważyć niż samca, który liczy sobie wyłącznie do 7 mm. Samice pokryte są srebrzystoszarą szczecinką, a jej jaskrawożółty odwłok zdobią poprzeczne, czarne paski.
Samiec natomiast ma srebrzystoszary odwłok z jedną podłużną planką na środku i czarnymi kropkami po bokach. Jego ubarwienie pozwala mu idealnie się zamaskować, więc znalezienie go jest zdecydowanie trudniejsze.
Gdzie występują tygrzyki?
Niegdyś ten pająk występował wyłącznie w ciepłych krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. Później jednak zaczął się rozprzestrzeniać.
Tygrzyk jeszcze kilkanaście lat temu znajdował się na liście gatunków objętych ochroną. Głównie dlatego, że występował w Polsce wyłącznie w dwóch miejscach: Wielkopolskim Parku Narodowym i w Galicji.
Teraz jednak można go spotkać na terenie niemal całej Polski, ponieważ tereny jego występowania się poszerzają. Właśnie przez wzrost populacji, gatunek ten został usunięty z listy gatunków objętych ochroną prawną w Polsce z 2011 roku.
Tygrzyk paskowany może ugryźć
Tygrzyk paskowany jest jednym z gatunków, którym zawdzięczamy pojawianie się w Europie tak zwanego babiego lata. Zazwyczaj preferują otwarte i nasłonecznione łąki, gdzie ich zagęszczenie jest dość duże. Według Lasów Państwowych wynosi ono 3 osobniki na metr kwadratowy.
Podobnie jak inne pająki potrafi przemieszczać się wraz z wiatrem przy pomocy wypuszczonej przędzy.
Tygrzyk jest pająkiem jadowitym i są sytuacje, w których może zaatakować. Choć jest stosunkowo płochliwym gatunkiem, jeśli poczuje się zagrożony, zdecyduje się na ukąszenie człowieka.
Czy jad tygrzyka jest niebezpieczny dla człowieka?
Jad tego pajęczaka zazwyczaj porównuje się do jadu osy lub pszczoły. Po ugryzieniu może pojawić się więc miejscowa opuchlizna lub zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. Objawyte jednak nie są niczym niepokojącym i powinny szybko ustąpić.
Sytuacja jest jednak o wiele gorsza, jeśli pająk ugryzie osobę uczuloną na jad pająka. Może wówczas wystąpić silna reakcja alergiczna. Wśród objawów wymienia się: obrzęk gardła, duszności, bóle głowy, zaburzenia świadomości oraz silny ból. Osoba ukąszona powinna się natychmiast udać do lekarza.