"Myślałem, że widziałem już wszystko." - komentował Dr Michael Narvey, pediatra z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Manitobie, który wykrył ciążę w wątrobie u swojej 33-letniej pacjentki. Sprawdzamy jak częste to przypadki, skąd się biorą i dlaczego jest coraz więcej ciąż ektopowych w bliźnie po cesarskim cięciu.
Spis treści
- Historia zna tylko kilkanaście takich przypadków...
- Jak dochodzi do ciąży pozamacicznej?
- Kto jest bardziej narażony na ciąże pozamaciczne?
Historia zna tylko kilkanaście takich przypadków...
33-letnia pacjentka zgłosiła się na ostry dyżur z powodu trwającego od dwóch tygodni krwawienia z dróg rodnych. W wywiadzie lekarskim skarżyła się na wcześniejszy zanik miesiączki przez ponad półtora miesiąca. Takie informacje skłoniły dr Narveya do podejrzewania ciąży pozamacicznej.
Czytaj też: Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie
Podczas kontrolnego USG, lekarz nie znalazł jej jednak w narządach rodnych kobiety, a w jej wątrobie. Do tej pory medycyna zanotowała zaledwie kilkanaście takich przypadków.
Jak dochodzi do ciąży pozamacicznej?
Aby doszło do prawidłowej, wewnątrzmacicznej ciąży, zapłodniona komórka jajowa musi przedostać się jajowodem do błony śluzowej jamy macicy, by tam móc zdrowo się rozwijać. Ciaże pozamaciczne stanowią 2 proc. wszystkich ciąż. Wśród tych ektopowych (pozamacicznych), 99 proc. przypadków występuje w jajowodzie.
Medycyna coraz częściej rozpoznaje przypadki zagnieżdżenia się komórki jajowej w bliźnie po cesarskim cięciu. Takie przypadki zdarzają się jednak mimo wszystko rzadko i dotyczą 0.15 proc. kobiet, które przeszły wcześniej zabieg zakończenia ciąży cesarskim cięciem.
- W ostatnich latach liczba tego typu ciąż ektopowych zaczęła jednak rosnąć. Lekarze częściej wykonują cesarskie cięcie, więc w konsekwencji częściej zdarzają się ciąże, które rozwijają się w bliźnie - zauważył jakiś czas temu w programie "Pytanie na śniadanie" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.
Dowiedz się więcej: Ciąża pozamaciczna w bliźnie po cesarskim cięciu
Kto jest bardziej narażony na ciąże pozamaciczne?
Pewne przebyte schorzenia i inne czynniki, zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, są to:
- endometrioza,
- choroby weneryczne jak rzeżączka, chlamydioza
- zapalenie przydatków,
- wielokrotne aborcje,
- zajście w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych,
- operacja podwiązania jajowodów,
- przebyte operacje ginekologiczne i inne w jamie brzusznej.