Planując urlop bierzemy pod uwagę różne czynniki. Rodzice dzieci w wieku szkolnym najczęściej na dłużej znikają w wakacje, gdy i uczniowie mają wolne. Wnioski urlopowe wypisujemy także w czasie ferii czy innych dni wolnych od zajęć. Przeglądamy też kalendarze, wyszukując pojedynczych dni, które pomogą nam przedłużyć weekend. Sprawdźmy, jak to wygląda w 2025 roku.
Kiedy nie idziemy do pracy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce dni wolne od pracy to:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome, wypada w niedzielę),
- drugi dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome, wypada w poniedziałek),
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome, wypada w niedzielę),
- dzień Bożego Ciała (święto ruchome, wypada w czwartek),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,
- niedziele.
W Kodeksie pracy czytamy: "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". To dlatego, jeśli święto przypada w sobotę, należy nam się dzień wolny.
Przeczytaj także: "Jestem niszczycielką dobrej zabawy. Dmuchańce, piana, kolorowy proszek - to nie dla mnie"
Dni wolne od szkoły
Uczniowie dni wolnych mają zdecydowanie więcej. To nie tylko zimowa przerwa świąteczna (w roku szkolnym 2024/2025 jest między 23 a 31 grudnia 2024 r.), ferie (rozpoczynają się 20 stycznia 2025 r.) i wiosenna przerwa świąteczna (17-22 kwietnia 2025 r.), ale i tzw. dni dyrektorskie, czy wolne w czasie egzaminu ósmoklasisty oraz matur.
Dni ustawowo wolne od pracy często pomagały w łatwy sposób przedłużyć weekend - mogliśmy wziąć dzień, dwa urlopu, aby dłuższą chwilę odpocząć od pracy. Czy tak będzie i w 2025 roku? Zajrzyjmy do kalendarza.
Przeczytaj także: Jest już kalendarz na przyszły rok szkolny. Ile wolnego będą mieć uczniowie?
Długie weekendy w 2025 roku
Zacznijmy jeszcze od 2024 roku, a dokładniej - od końcówki grudnia. Święta wypadają w tym roku dość korzystnie: 25 i 26 grudnia to odpowiednio: środa oraz czwartek. Wystarczy wziąć wolne w piątek, 27 grudnia, aby mieć trochę więcej wolnego. A jeśli dołożymy do tego 30 i 31 grudnia, do pracy wrócimy dopiero 2 stycznia, w czwartek. A co dalej?
- Dni wolne: styczeń 2025
W styczniu dni wolne to: 1.01 - środa oraz 6.01 - poniedziałek. Jeśli wypiszemy wniosek urlopowy na 2 i 3 stycznia, zyskamy sześć dni wolnego.
- Długi weekend w kwietniu 2025
W przyszłym roku Wielkanoc wypada 20 kwietnia, do pracy nie pójdziemy również 21 kwietnia.
- Majówka 2025
Przyszłoroczna majówka to szansa na sporo wolnego? 1 maja to czwartek, 3 maja - sobota. Być może uda nam się odebrać wolne w piątek, wtedy czeka nas czterodniowy weekend.
- Dni wolne: czerwiec 2025
Boże Ciało wypada 19 czerwca. Jeśli zdecydujemy się wypełnić wniosek urlopowy na piątek, znów nasz weekend rozszerzy się do czterech dni.
- Długi weekend w sierpniu 2025
Kolejny dzień wolny od pracy to 15 sierpnia. W 2025 roku wypada w piątek, weekend automatycznie przedłuża się do trzech dni.
- Długi weekend listopad 2025
"Łowcy" długich weekendów na kolejne dni wolne będą musieli poczekać do listopada. Niestety, w 2025 roku z wolnym za bardzo nie poszalejemy. 1 listopada wypada w sobotę (wolne do odbioru w inny dzień), a 11 listopada - we wtorek. Jeśli wypełnimy wniosek na poniedziałek, zyskamy cztery dni wolnego. Szczęśliwcy nie będą musieli tracić dnia urlopu - wykorzystają wolne za święto przypadające w sobotę.
- Długi weekend 2025: grudzień
A co ze Świętami? Nie możemy narzekać. 25 grudnia to czwartek, 26 grudnia - piątek. Z automatu dostajemy więc czterodniowy weekend. A 1 stycznia 2026 to czwartek. Jeśli weźmiemy wolne 2.01 oraz 5.01 zyskamy sześciodniowy urlop. Tylko trochę jeszcze do niego musimy poczekać :)
Przeczytaj także: "Polska szkoła przyprawia mnie o furię. Wiosna to wieczne wolne i jeszcze egzamin ósmoklasisty"