Ma 61 lat, właśnie została mamą. O dziecko starała się blisko cztery dekady

2024-11-27 10:09

Blisko 40 lat starała się o dziecko, jej marzenie wreszcie się spełniło. Kobieta przeszła wiele nieudanych procedur in vitro, jej ciąża była ciążą wysokiego ryzyka. Lekarze przekazali, jaki jest stan dziecka i mamy.

Ma 61 lat, właśnie została mamą. O dziecko starała się blisko cztery dekady

i

Autor: Getty Images Ma 61 lat, właśnie została mamą. O dziecko starała się blisko cztery dekady

Jej marzenie o byciu mamą było tak silne, że przez lata, mimo wielu zapłodnień zakończonych niepowodzeniem i licznych poronień, nigdy nie straciła nadziei na to, że urodzi upragnione dziecko.

Macedonka zyskała tytuł „najstarszej matki kraju”, bo swoje pierwsze dziecko powitała na świecie jako 61-latka.

37 lat starała się o dziecko

61-latka latami starała się o dziecko. Wcześniej przeszła dziesięć nieudanych zapłodnień in vitro, przeżyła także dziesięć poronień. Wreszcie udało jej się zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Wykorzystano jej zamrożoną komórkę jajową, a cała ciąża była monitorowana w Macedonii Północnej.

− To pierwsza pacjentka w naszym kraju, która zaszła w ciążę z własnej zamrożonej komórki jajowej, przeszła w Macedonii Płn. zabieg in vitro, a cała ciąża była monitorowana także w kraju

- powiedziała Irena Papestiew, dyrektorka Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Skopje, gdzie odebrano poród.

Poród odebrano w największym szpitalu położniczym w kraju. Jak przekazano na profilu społecznościowym placówki na Facebooku, to dowód na to, że w świecie medycyny nie ma granic.

W Macedonii Północnej nie ma górnej granicy wieku, do jakiego kobieta może korzystać z procedury zapłodnienia in vitro.

Dziecko i mama mają się dobrze

Kobieta ma za sobą trudną przeszłość ginekologiczno-położniczą. Oprócz licznych niepowodzeń w procedurze in vitro i poronień w ostatnich latach przeszła też trzy inne operacje ginekologiczne.

W ciąży miała nadciśnienie i cukrzycę typu 2. Chłopiec, który otrzymał imię Petar przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Urodził się zdrowy z wagą 2350 g, mierzy 48 cm. Jego ojcem jest 65-latek.

We wtorek mama i dziecko zostali wypisani do domu. Ich stan nie budził żadnych wątpliwości.

− Petarowi i jego rodzicom życzymy doskonałego zdrowia, beztroskiego dzieciństwa i wielu lat radości spędzonych wspólnie z rodziną

- napisano w szpitalnym komunikacie.

Nazwano ją „najstarszą matką kraju”

Już ciąże kobiet powyżej 35. roku życia nazywa się ciążami geriatrycznymi. I choć wiek, w którym kobiety rodzą swoje pierwsze dzieci od lat jest coraz wyższy, nie ulega wątpliwości, że późna ciąża niesie za sobą wyższe ryzyko. Każda późna ciąża to większe zagrożenie rozwinięcia się wad genetycznych u dziecka. Wzrasta ryzyko zespołu Downa, Edwardsa i Patau, dlatego ważne jest wykonywanie badań prenatalnych. W Polsce badania te są już bezpłatne nie tylko dla kobiet po 35. roku życia, wystarczy skierowanie od lekarza.

Obecnie za najstarszą matkę na świecie uważana jest Hinduska, która w 2019 roku urodziła bliźnięta w wieku 74 lat. O dziecko starała się blisko 60 lat.

Późne macierzyństwo to temat, który zawsze wzbudza ożywioną dyskusję. W czerwcu tego roku zmarła aktorka Barbara Sienkiewicz, która w wieku 60 lat urodziła bliźnięta. Osierociła 9-letnie dzieci, które wychowywała sama.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką