Suzy Boliver, mama dwójki dzieci, opowiada, że gdy po raz pierwszy zobaczyła świąteczną listę swojej 8-letniej córki, pękło jej serce. Kobieta udostępniła list w filmiku na TikToku. Dwa punkty z listy odróżniały się od innych. Dziewczynka napisała, że chciałaby mieć więcej przyjaciół i żeby mniej ją gnębiono w szkole.
Do tej pory wideo zyskało ponad 4 mln odsłon i 200 tys. polubień. Internauci są poruszeni uczuciami dziewczynki i choć większość zgodnie przyznaje, że to znak naszych czasów, to nie wolno tego bagatelizować.
Dowiedz się też: Jak pomóc dziecku odnaleźć sie w grupie?
Sprawdź: Jak poznać, że dziecku dzieje się krzywda?
Gnebienie w szkołach - nauczyciele są zaniepokojeni
Gnębienie w szkołach, nazywane też od angielskiego słowa - bullyingiem, to w dobie Internetu coraz częstsze zjawisko. Uczniowie są nękani nie tylko w trakcie przerw i na lekcjach, ale także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przypadek 8-latki nie jest odposobniony, patrząc na komentarze pod filmikiem z TikToka:
- Musimy jako dorośli bardzo walczyć z bullingiem. Gnębienie coraz częściej zachodzi za daleko. - komentuje jedna z obserwatorek konta.
- Ja przez gnębienie wypisałam dzieci ze szkoły publicznej. - pisze inna.
Wielu internautów, wzruszonych problemem dziewczynki, która na liście próśb do Mikołaja wypisała też to, że chciałaby mieć więcej przyjaciół, szuka dla niej rozwiązania:
- Powinnaś założyć jej skrzynkę pocztową, żebyśmy mogli wysyłać jej pocztówki od przyjaciół z całego kraju — zasugerowała jedna osoba.
- Mam 7-latka, który chciałby zostać korespondencyjnym kumplem. - napisał ktoś inny.
Część internautów sugeruje kobiecie, by pod żadnym pozorem nie bagatelizowała problemu.
- Idź prosto do szkoły. Zadawać pytania. Dojdź do sedna sprawy. Bądź tą matką lwicą.
- Jestem nauczycielką i jeśli ona o tym pisze, zapytaj nauczyciela, ale także całkowicie odsuń ją od prześladowców bez względu na wszystko. Zbyt wiele dzieciaków straciło życie przez takie sytuacje.
Czym jesty bullying?
Bullying jest szkolną odmianą mobbingu, który zwykle dotyczy pracownika. Uczeń będący ofiarą bullyingu jest prześladowany i dręczony przez innego ucznia. Najczęstszymi formami prześladowania są przezwiska, wyśmiewanie, nękanie liścikami i smsami (telefonami), ośmieszanie publiczne, rozpowszechnianie wstydliwych dla ofiary treści (np. filmików), szykanowanie i upokarzanie. Bullying jako znęcanie się może występować w formie elektronicznej.
Sprawdź: Zmiana klasy: podanie o przeniesienie do innej klasy