Polecany artykuł:
Z utęsknieniem czekasz na wiosnę? Mamy dobre wiadomości: wkrótce znów będzie sporo na plusie, temperatury wzrosną. Choć w kilku województwach trzeba spodziewać się mroźnych nocy, a synoptycy IMiGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia, koniec lutego ma być zdecydowanie cieplejszy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę długoterminową na wiosnę 2025 roku. Ta meteorologiczna ma zacząć się już 1 marca i potrwać 3 miesiące. Jakich temperatur możemy się spodziewać?
Szykuje się spore ocieplenie
Zgodnie z prognozą IMiGW najbliższe dni będą dość mroźne, co nie powinno dziwić, bo luty jest najzimniejszym miesiącem roku. W ostatnich latach śniegu zimą mieliśmy jednak jak na lekarstwo, co skutkowało sezonową suszą. Wygląda na to, że i w tym roku czeka nas podobny scenariusz.
Za to eksperymentalna pogoda na wiosnę 2025 roku pozwala sądzić, że w marcu będzie jeszcze cieplej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Prognoza eksperymentalna na kilka miesięcy do przodu jest oczywiście obarczona sporym prawdopodobieństwem błędu, jednak w wieku przypadkach sprawdza się.
W marcu, kwietniu i maju w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020
- czytamy w prognozie długoterminowej temperatury i opadu opracowanej przez IMiGW-PIB 09.12.2024 roku.
Cieplejszy niż zeszłoroczny mamy luty, wszystko wskazuje na to, że także w marcu w całym kraju będzie o 2-4 stopnie cieplej niż rok temu.
Kwiecień, w którym będziemy świętować Wielkanoc, nie powinien nas jednak zaskoczyć. Zarówno średnie temperatury jak i suma opadów będą zawierać się w zakresie normy (pod uwagę bierze się ostatnie 30 lat pomiarów).
Kiedy przyjdzie wiosna?
Tego, kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej wiosny nasze dzieci uczą się w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Obserwacje pokazują jednak, że nie wszyscy dorośli pamiętają, kiedy wypada, dlatego co roku zaglądają do kalendarza.
Nietrudno się pogubić, zwłaszcza że pierwszy dzień wiosny kalendarzowej łatwo pomylić z początkiem wiosny astronomicznej. Niestety, ten drugi jest dniem ruchomym. W 2025 roku kalendarz wygląda następująco:
- 1 marca - pierwszy dzień wiosny meteorologicznej,
- 20 marca - pierwszy dzień wiosny astronomicznej,
- 21 marca - pierwszy dzień wiosny kalendarzowej.
Oprócz wiosny meteorologicznej, astronomicznej i kalendarzowej wyróżnia się również wiosnę termiczną (okres, w którym średnia, dobowa temperatura powietrza wynosi pomiędzy 5°C a 15°C przez przynajmniej 5 kolejnych dni) oraz fenologiczną (wyznaczają ją fazy cyklu rozwojowego przyrody).