„Matka wypchnęła córkę z okna”? Nie klikaj, to oszustwo

2024-11-15 13:11

To doskonały przykład tego, jak na wrażliwości rodziców żerują oszuści. W mediach społecznościowych co i rusz pojawiają się szokujące nagłówki. Wszystko po to, by skłonić do kliknięcia w wyglądający na informacyjny artykuł.

„Matka wypchnęła córkę z okna”? Nie klikaj, to oszustwo

i

Autor: Mojaswidnica.pl & Getty Images „Matka wypchnęła córkę z okna”? Nie klikaj, to oszustwo

Szokujące doniesienia, wypadki, zwłaszcza te z udziałem malutkich dzieci to tematy, które wzbudzają spore zainteresowanie internautów. Doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy wciąż rozbudowują swój katalog sposobów na to, by wzbogacić się cudzym kosztem.

Treści wprowadzające internautów w błąd

Niedawno głośno było o gwiazdach, które zapowiedziały podjęcie kroków prawnych w związku z fejkowymi artykułami, w których zostały wykorzystane ich zdjęcia.

To m.in. Anna Lewandowska i Omena Mensah. Żona Rafała Brzoski zdementowała krążące w sieci fake newsy, a sam przedsiębiorca ostro wypowiedział się na temat koncernu, który jest właścicielem Facebooka.

Oczywiście rozpowszechniane informacje były fałszywe. Zrobiono to bezprawnie, bo nagłówki miały jedynie przyciągnąć odbiorców. Prezentowały nieprawdziwe informacje, posunięto się nawet do sugerowania czytelnikom, że znanej osobie przytrafiło się coś złego.

Fejkowe nagłówki w mediach społecznościowych

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych spotkać można także nagłówki dotyczące tragedii z udziałem dzieci. Niestety, część z nich może być pułapką, bo choć do złudzenia przypominają one nagłówki artykułów informacyjnych, nie mają w sobie ani ziarnka prawdy.

To typowe fake newsy, na które można natknąć się scrollując Facebooka, odwiedzając lokalne grupy dla mieszkańców.

Jak informuje portal Mojaswidnica.pl, często twórcy tego typu treści podszywają się pod domeny, które do złudzenia przypominają nazwy lokalnych serwisów informacyjnych.

Oszuści żerują na wrażliwości odbiorców, dlatego nagłówek o treści:

Świebodzice: Na nagraniu widać, jak matka wypycha córkę z okna!

choć został stworzony tylko po to, by wprowadzić w błąd, przykuwa uwagę rodziców małych dzieci. Kliknięcie w taki link może mieć poważne konsekwencje, to jedna z metod wyłudzania danych w internecie.

− Sam schemat działania jest standardowy dla tego oszustwa. Przestępcy wykorzystują już przejęte konta do publikowania postów z fałszywymi informacjami, które mają generować u odbiorcy emocje.

Posty zawierają również link kierujący do zewnętrznego serwisu, który ma zawierać film ze zdarzenia. Ostatecznie ofierze zaprezentowany zostaje fałszywy panel logowania do Facebooka, zaś po wpisaniu w nim danych trafiają one do przestępcy, który dzięki temu uzyskuje dostęp do Waszego konta

- informuje Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.

Jak przekazano w komunikacie, tego typu szkodliwe strony internetowe można zgłaszać przez incydent.cert.pl

Ekrany i maluchy. Co powinien wiedzieć każdy rodzic o cyfrowym bezpieczeństwie?

Pytanie 1 z 10
Jaki rodzaj treści cyfrowych jest najbardziej odpowiedni dla małych dzieci?