Na to choruje teraz najwięcej dzieci. Pediatra wymienia 5 infekcji

2024-09-09 10:42

Piękna pogoda za oknem wcale nie oznacza, że dzieci nie chorują. Pediatra Łukasz Grzywacz w cotygodniowym raporcie pediatrycznym podkreśla, że zwłaszcza wirusy są teraz bardzo aktywne. Dowodem na to jest chociażby fakt, że samego pediatrę dopadła tego typu infekcja.

Na to choruje teraz najwięcej dzieci. Pediatra wymienia 5 infekcji

i

Autor: Getty images Na to choruje teraz najwięcej dzieci. Pediatra wymienia 5 infekcji

Łukasz Grzywacz czyli słynny @tatapediatra przyzwyczaił nas już do swoich cotygodniowych raportów, w których podsumowuje wszystkie infekcje ze swojego gabinetu z całego poprzedniego tygodnia. Tym razem mimo tego, że sam mierzy się z chorobą, również nas nie zawiódł i przygotował podsumowanie tygodnia, w którym wymienia 5 najczęstszych infekcji. Ciekawi jesteście, na co chorowały dzieciaki w minionym tygodniu?

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Te choroby dopadały dzieciaki z początkiem września

  1. Na pierwszym miejscu pediatra wymienia wysyp infekcji wirusowych, którym towarzyszą różne objawy. Zaczyna się biegunką lub wymiotami, po czym pojawia się dość wysoka gorączka (39-40 stopni). Na szczęście za pomocą paracetamolu lub/i ibuprofenu można ją łatwo zbić. Mija po 2-3 dniach. Inne objawy, które towarzyszą tego typu infekcjom to bóle mięśniowe i osłabienie. Wszystko to później przechodzi w chrypę i delikatny kaszel. Czy to covid? Można zadać w tym miejscu pytanie. Łukasz Grzywacz nie potrafi na nie odpowiedzieć. Jak podkreśla robił swoi pacjentom testy, u jednych wychodziły dodanie, u innych ujemne. W związku jednak z tym, że ich wynik nie miał większego przełożenia na leczenie, ograniczył z czasem ich zlecanie. Z komentarzy pod rolką widać jednak wyraźnie, że covid to jedna z częstszych obecnie infekcji wirusowych w naszym kraju.
  2. Kaszel krtaniowy, który zaczyna się typowym suchym pokasływaniem, po czym zwykle w nocy przechodzi w szczekający. Jak podkreśla pediatra w przypadku zapalenia krtani działanie jest standardowe. Najlepiej od razu zainhalować dziecko zimną solą fizjologiczną. Lekarz z kolei zwykle do tego zleca leki przeciwzapalne i inhalacje ze sterydu. Choroba zwykle szybko puszcza – 2-3 dni i po problemie.
  3. Na trzecim miejscu jest drugi rodzaj kaszlu, który lekarz określa jako oskrzelowy i jest pokłosiem bakterii atypowych. Szybko przechodzi w mokry. Leczy się go objawowo inhalacjami, lekami przeciwzapalnymi i mukolitycznymi. Czasem jednak potrzebne jest podanie antybiotyku.
  4. Na tej pozycji znalazł się miks chorobowy: opryszczkowe zapalenie gardła, angina, bostonka, różnego rodzaju wysypki, zwykłe klasyczne biegunki, a nawet półpasiec.
  5. Alergia na zboża. Choć jak podkreśla Łukasz Grzywacz nie ma dużo dzieci, które chorują na nią. To jeśli jednak zauważamy taką zależność, że nasze dziecko zawsze z końcówką sierpnia początkiem września zawsze choruje, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to właśnie alergia na zboże.

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: