GIS radzi jak bezpiecznie korzystać z basenów ogrodowych
Baseny ogrodowe to dla Polaków gwóźdź programu wielu weekendów. By jednak taka rozrywka była bezpieczna konieczne jest nie tylko prawidłowe ustawienie basenu, rozsądne korzystanie z niego, ale i odpowiednia konserwacja. GIS publikuje listę zasad przed długim weekendem. Wiele punktów może być zaskoczeniem. Na co warto zwrócić uwagę?
Pamiętaj, aby dzieci były zawsze pod nadzorem dorosłych podczas korzystania z basenu, nawet jeśli jest płytki. Używaj stabilnych drabinek i schodków. Przechowuj chemię basenową w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt!
- czytamy na profilu instagramowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Oprócz tych dwóch najważniejszych zasad, eksperci GIS zwracają uwagę także na szereg innych zaleceń dotyczących higieny i bezpieczeństwa korzystania z basenów.
Zasady bezpiecznego korzystania z basenu ogrodowego
Jak zauważa inspektorat, jedną z najważniejszych zasad, o których warto pamiętać będąc w posiadaniu basenu ogrodowego jest jego poprawne rozstawienie i umiejscowienie. Co jest najważniejsze?
- Ustaw basen na płaskim i stabilnym podłożu
- Pamiętaj o tym, że dzieci bawiące się w basenie muszą być pod opieką, nawet jeśli "mają grunt"
- Zadbaj o to by wejście do basenu było stabilne
- Nie pozwalaj dzieciom na bieganie wokół basenu (podłoże w tych okolicach jest śliskie)
- Jeśli możesz, zadbaj o ogrodzenie basenu, by dzieci nie miały do niego dostępu, gdy nie ma w pobliżu opiekuna
- Nie korzystaj z basenu pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych
- Nie wchodź do basenu w trakcie burzy
Jak higienicznie korzystać z basenu ogrodowego?
Wydawać by się mogło, że samo korzystanie ze środków zalecanych przez producenta do utrzymania czystości wody wystarczy. A jednak nie... GIS w tej sprawie także wymienia kilka zaleceń. Choć sprawdzanie pH wody i poziomu chloru w wodzie jest na czele listy, to na tym nie koniec.
- Zadbaj by system filtracji wody był dopasowany do wielkości basenu
- Basen ustaw w miejscu znajdującym się z dala od drzew, by nie zanieczyszczały wody
- Gdy nie korzystasz z basenu, przykryj go
- Regularnie czyść wodę z liści, owadów i innych zanieczyszczeń
- Oczyszczaj też dno i ściany basenu
- Wymieniaj wodę w basenie regularnie
- Zawsze bierz kąpiel lub spłukuj ciało przed wejściem do basenu
- Nie korzystaj z basenu jeśli masz biegunkę, chorobę zakaźną lub otwarte rany na ciele
Stosując się do tych zasad nie tylko unikniemy chorób i wypadków, ale też przedłużymy trwałość ogrodowego basenu, który nie jest przecież małym wydatkiem.
Basen to niebezpieczna zabawa?
Od siebie dodamy jeszcze, że pływanie to jedno z największych niebezpieczeństw wakacyjnych, jakie wymieniają lekarze i ratownicy medyczni. Warto o tym pamiętać, by w trakcie wakacyjnej beztroski nie stracić kontroli. Pamiętajmy też, że dzieci mają dużą skłonność do brawury i często nie oceniają ryzyka z takim rozsądkiem z jakim robią to dorośli.
Nawet dzieci, które już pływają samodzielnie, powinny zatem być pod opieką osoby dorosłej.
- Więcej dzieci w wieku od 1 do 4 lat umiera z powodu utonięcia niż z jakiejkolwiek innej przyczyny, wypadki śmiertelne zdarzają się nawet w wannach - mówiła dr Katie Lockwood, pediatra pierwszego kontaktu w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, w rozmowie z portalem TODAY.com. Choć w tamtym rejonie świata, z uwagi na pogodę, korzystanie z basenów jest z pewnością dużo czestsze, to warto wziąć sobie tą radę do serca i w Polsce. - Od najmłodszych lat uczę moje dzieci, aby nie pływały samotnie i że zawsze powinny mieć obok dorosłego, który je obserwuje - dodaje lekarka.
Właśnie dlatego, oprócz ogrodzenia, które w swojej liście wymienia GIS, basen powinien mieć też ciężką pokrywę uniemożliwiająca dzieciom dostęp do wody bez nadzoru rodzica.
Polecany artykuł: