Nie znają się, ale będą wspólnie wychowywać dziecko. Firma coparentingu szuka chętnych

2023-09-28 11:00

Nie znają się i nic o sobie nie wiedzą, ale będą razem wychowywać dziecko. Coparenting to alternatywna forma rodzicielstwa, w której rodzice nie tworzą związku, chcą jedynie... zostać rodzicami.

Coparenting

i

Autor: Getty Images Coparenting to rodzicielstwo dwóch obcych sobie osób.

W Barcelonie wkrótce przyjdzie na świat pierwsze dziecko, które urodzi się w systemie coparentingu. To metoda rodzicielstwa, która umożliwia nieznajomym zostanie rodzicami. Taka para nie ma wobec siebie żadnych planów ani zobowiązań, często pozostaje w związku z innymi osobami. To, co ich łączy, to chęć posiadania i wychowania dziecka.

Dieta mamy - odżywianie przed ciążą

Czym jest coparenting?

Współrodzicielstwo zakłada, że obce sobie osoby zostają rodzicami. Niektórzy uznają to za alternatywę dla banku spermy, która umożliwia rodzicielstwo osobom, które z różnych powodów nie mogą zrealizować swojego marzenia o posiadaniu dziecka.

W Barcelonie powstała organizacja Copaternidad, której celem jest umożliwienie znalezienia drugiej osoby zainteresowanej posiadaniem dziecka. "Czasy się zmieniają, coraz trudniej utworzyć stabilną parę, a liczba samotnych matek z wyboru zwiększyła się w ciągu ostatnich lat o 300 proc." - powiedziała Carmen Balaguer z Copaternidad w rozmowie z "El Periodico de Espana".

Firma z Hiszpanii poszukuje chętnych

"Ludzie mają utrwalone pewne struktury mentalne, ale to się zmieni" - mówi Balaguer i porównuje coparenting do związków partnerskich. 

Firma szuka osób, które chciałyby zostać rodzicami w ramach coparentingu. Jak to działa? Najpierw przeprowadzane są rozmowy z kandydatami, później ci katalogowani są według podobnych celów i poglądów w życiu, by zmniejszyć ryzyko, że para nie będzie mogła porozumieć się w zasadniczych kwestiach dotyczących wychowania dziecka. Jeśli udaje się dopasować dwie osoby, które podobnie myślą i czują, podpisywana jest umowa, w której określane są warunki sprawowania opieki nad dzieckiem (np. czy będzie to opieka naprzemienna).

Coparenting w Polsce

W Polsce dotychczas nie powstała żadna firma, która świadczyłaby tego rodzaju usługi. Coparenting jest u nas nielegalny i w żaden sposób nie normalizuje go prawo. Możliwe jest jedynie skorzystanie z procedur in vitro, ale te również przeznaczone są dla związków małżeńskich lub partnerskich.

Czytaj: Największy dar od kobiety dla kobiety. Te zdjęcia pokazują, że surogacja to nie tylko biznes