„Niech kobiety przestaną rodzić po menopauzie”. Pokazała zdjęcie z porodówki i wylał się hejt

2023-03-23 10:21

Kayla Caldwell opublikowała na Tik Toku film, w którym podzieliła się szczęśliwą nowiną. Jej mama, po długich staraniach i zabiegu in vitro, ponownie powitała na świecie dziecko. W dniu porodu kobieta miała 51 lat. Zamiast fali gratulacji, na kobiety wylał się hejt.

„Niech kobiety przestaną rodzić po menopauzie”. Pokazała zdjęcie z porodówki i wylał się hejt

i

Autor: Getty Images „Niech kobiety przestaną rodzić po menopauzie”. Pokazała zdjęcie z porodówki i wylał się hejt

Kayla Caldwell opublikowała na Tik Toku wzruszające nagranie. Jej mama, po długich staraniach i zabiegu in vitro, powitała na świecie synka. Kobieta jest już po 50. urodzinach, dlatego walka o upragnioną ciążę nie była łatwa. Najważniejsze jednak, że skończyła się szczęśliwie.

Gdy długo wyczekiwany brat Kayli w końcu pojawił się na świecie, świeżo upieczona starsza siostra nie mogła się powstrzymać i postanowiła pochwalić się swoją radością. Tym bardziej, że pierwsze chwile malucha nie były łatwe. Chłopczyk przez kilka dni musiał pozostać na oddziale intensywnej terapii. Kiedy lekarze uznali, że jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, został wypisany do domu.

Radość rodziny zakłóciły komentarze internautów.

Ciąża a suplementy diety

Późna ciąża: na kobietę spadł hejt

Film, który w sieci zamieściła Kayla, wzbudził szereg negatywnych reakcji. Jej mamie zarzucono, że jest nieodpowiedzialna decydując się na dziecko w tak „późnym wieku” i pytano, dlaczego zdecydowała się na drugie dziecko dopiero teraz. Część internautów pisała też, że wkrótce to Kayla będzie musiała zająć się wychowaniem brata, bo jej mama jest na to „po prostu za stara”.

51 lat, poważnie? Chciałabym, żeby ludzie przestali rodzić dzieci po menopauzie

– można przeczytać w komentarzach.

Kayla jednak dzielnie odpowiadała na wpisy, nie ulegając presji i broniąc swojej mamy. Na szczęście wśród internautów nie zabrakło też osób, które gratulowały jej mamie szczęśliwego rozwiązania i wydania na świat drugiego malucha.

„Kogo obchodzi ile ma lat? Nie wy będziecie wychowywać to dziecko” - odpowiadali zwolennicy Kayli hejterom.

Późna ciąża, czyli ciąża geriatryczna. Od jakiego wieku?

O tzw. ciąży geriatrycznej mówi się już w przypadku kobiet powyżej 35. roku życia. To niezbyt fortunne określenie funkcjonuje od dziesięcioleci, kiedy ciąża i poród w wieku 35 lat rzeczywiście należały do rzadkości. Dziś, również dzięki rozwojowi medycyny, lecz przede wszystkim ze względu na zmiany społeczne i ekonomiczne, ciąże w tym wieku są coraz częstsze.

Mimo to określenie „ciąża geriatryczna” pozostaje w użyciu, m.in. dla podkreślenia, że taka ciąża wiąże się z większym ryzykiem powikłań i wad wrodzonych niż u kobiet młodszych. Kobiety ciężarne po 35. roku życia powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ginekologa i regularnie wykonywać badania. Niestety, ryzyko pojawienia się powikłań, cukrzycy ciążowej czy wad płodu, jest wyższe niż u młodszych.

Przy ciąży, do której dochodzi w wyniku zapłodnienia in vitro, sytuacja jest podobna. Jest to ciąża wyższego ryzyka, dlatego przyszła mama powinna bardzo o siebie dbać, nie forsować się i jak najwięcej wypoczywać. Oprócz tego konieczne jest regularne wykonywanie badań lekarskich.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może być aktywna fizycznie i prowadzić tryb życia zbliżony do tego przed ciążą.