Nowe, niepokojące zjawisko. Dotyczy kobiet w wieku 45-50 lat

2023-10-04 12:57

Wzrasta liczba kobiet, które coraz później decydują się na macierzyństwo. Jak wynika z danych, trend jest coraz bardziej widoczny, a granica wieku, w której kobiety zostają mamami po raz pierwszy, wciąż się przesuwa.

Późne macierzyństwo

i

Autor: Getty Images Coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później

Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie na później. Niestabilna sytuacja na arenie międzynarodowej, wzrost cen, galopująca inflacja to jedne z przyczyn, z powodu których kobiety nie decydują się na posiadanie dzieci. Do tego dochodzi chęć rozwoju zawodowego i osobistego, posiadania własnego mieszkania czy podróżowania, a także coraz większe problemy ze stworzeniem stabilnego, partnerskiego związku. 

W tym wszystkim macierzyństwo odchodzi na dalszy plan. Jak wynika z danych, granica wieku, w której kobiety decydują się na macierzyństwo, wciąż się przesuwa.

Dieta mamy - odżywianie przed ciążą

Ciąża w wieku 45 lat

W Hiszpanii rośnie liczba kobiet, które zostają matkami w wieku 45 i 50 lat. Tendencję te widać już od 2016 roku, ale z roku na rok coraz częściej dzieci rodzą kobiety po 40. roku życia, a nie po 25. W pierwszej połowie 2023 roku aż o 55 procent wzrosła liczba kobiet, które zostały matkami w wieku powyżej 45 lat!

Młode kobiety odkładają decyzję o dziecku na później. Wynika to przede wszystkim z obecnej sytuacji gospodarczej w Hiszpanii, gdzie młodzi ludzie mają problem ze znalezieniem stałej pracy. Obecna średnia wieku kobiety w pierwszej ciąży to 32 lata, a według szacunków demografów wkrótce zbliży się do 35 lat.

Ciąża? Może później

Innymi przyczynami odkładania decyzji o macierzyństwie, jest rozpad trwałych związków. Coraz trudniej kobietom znaleźć partnera, z którym mogłyby zbudować trwały i stabilny związek. Wielu młodych mężczyzn nie ma stałego zatrudnienia, nie stać ich na zakup mieszkania czy na wyprowadzkę od rodziców. Jak wynika z danych, ponad 80 procent Hiszpanów do 34. roku życia mieszka ze swoimi rodzicami!

Problemy ze znalezieniem stałej i dobrze płatnej pracy dotyczą zresztą też młodych kobiet.

Rośnie liczba ciąż z in vitro

Jednocześnie wzrasta liczba ciąż, do których dochodzi w ramach procedury in vitro. W Hiszpanii jest ona w pełni refundowana, dostępne są również wszystkie metody sztucznego zapłodnienia. Obecnie aż 10 procent wszystkich ciąż pochodzi z in vitro — jest to największa liczba w całej Europie. Procedura in vitro jest dostępna również dla kobiet samotnych oraz homoseksualnych.

Czytaj: Kto w Polsce może skorzystać z metody in vitro?