Od kwietnia WHO śledzi tajemnicze przypadki zapalenia wątroby u dzieci. Początkowo chorobę tę zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, potem w kolejnych krajach europejskich, ale i w Stanach Zjednoczonych. Kilkanaście dni temu choroba dotarła do Polski - w Krakowie i Poznaniu odnotowano już jej dwa przypadki.
Czym jest tajemnicze zapalenie wątroby?
Lekarze nie mają pojęcia, jaki wirus je wywołuje. U kilkudziesięciorga dzieci wykryto adenowirusa, u części adenowirusa i COVID-19. Żaden z pacjentów nie miał typowych wirusów wywołujących zapalenie wątroby, czyli wirusów HAV, HBV, HCV itd. Etiologia i mechanizmy patogenetyczne choroby są wciąż badane.
"Możliwe przyczyny? COVID-19, adenowirusy, nowe wirusy, toksyna? W dalszym ciągu brak jednoznacznego powiązania" - napisał na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tym mieście właśnie zdiagnozowano pierwsze przypadki choroby w Polsce.
Nowe przypadki w Poznaniu
Teraz zapalenie wątroby pojawiło się też w Poznaniu. Zachorowało dwoje dzieci, które przechodzą infekcje łagodnie - podają lekarze Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie trafiły dzieci. - Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu - powiedziała dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka dla stacji TVN24.
Bądź czujna!
Jak podają komunikaty medyczne, ostre zapalenie wątroby u dzieci charakteryzuje się znacznie podwyższoną aktywnością aminotransferaz, z żółtaczką, objawami żołądkowo-jelitowymi, w tym wymiotami. Większość dzieci ma od 2 do 5 lat. Lekarze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę na niepokojące objawy, mogące zwiastować chorobę:
- gorączka
- zmęczenie
- utrata apetytu
- mdłości
- wymioty
- ból brzucha
- ciemny mocz
- jasne stolce
- ból stawu
- żółtaczka (zażółcenie skóry)
Aby zapobiec chorobom, przypominaj dzieciom o częstym myciu rąk, unikaniu kontaktu z chorymi kolegami, zakrywanie ust w czasie kasłania i kichania oraz niedotykanie oczu, nosa lub ust brudnymi dłońmi.