Do śmiertelnego zaniedbania doszło w szpitalu Addenbrooke w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Maleńki William Moris-Patto urodził się w lipcu 2020 roku w 34. tygodniu ciąży. Przeżył tylko 7 tygodni.
Chłopczyk zmarł 17 września w wyniku krwotoku mózgu, bo nie otrzymał w pierwszej dobie niezbędnej witaminy.
Zobacz także: Czy zgadzać się na zabieg Credego? Wyjaśniamy, dlaczego jest konieczny u noworodka
Stan noworodka gwałtownie się pogorszył
Mama zmarłego chłopca powiedziała, że zapytała personel szpitala, czy jej synek William przeszedł wszystkie niezbędne badania i opiekę poporodową. Pracownica szpitala zapewniła ją, że tak i podkreśliła, że wszystko zostało zrobione.
Dziecko przebywało w szpitalu przez dwa tygodnie z powodu wcześniactwa. Po tym czasie zostało wypisane do domu z sondą nosowo-żołądkową. Jego stan jednak gwałtownie się pogorszył w nocy 11 września.
Rodzice od razu zadzwonili po pogotowie. Karetka zabrała Williama do szpitala na operację. Uszkodzenia mózgu były jednak zbyt duże.
Chłopczyk zmarł 17 września w wyniku krwotoku mózgu.
Śmiertelne zaniedbanie ze strony szpitala
W toku śledztwa okazało się, że William nie otrzymał w pierwszej dobie witaminy K. Co więcej, dochodzenie wykazało, że szpital próbował ukryć to poważne zaniedbanie. Po urodzeniu błędnie odnotowano, że otrzymał zastrzyk z dawką witaminy K.
— William zmarł z powodu niedoboru witaminy K, który spowodował samoistny krwotok śródczaszkowy. Do jego śmierci przyczyniło się zaniedbanie polegające na niepodaniu po urodzeniu witaminy K. Gdyby tak było, nie umarłby — powiedziała koroner Lorna Skinner.
Rodzice prowadzą kampanię
Rodzice zmarłego Williama prowadzą kampanię uświadamiającą, jak ważne jest podanie wcześniakom witaminy K w pierwszych godzinach życia. Wciąż mają obawy, że istnieje ryzyko przyszłych zgonów noworodków z powodu błędów systemowych.
Oświadczenie szpitala
Rzecznik szpitala w Cambridge oświadczył, że w pełni akceptuje ustalenia koronera.
— Jesteśmy głęboko zasmuceni tragiczną śmiercią Williama i pragniemy złożyć jego rodzinie szczere kondolencje i przeprosiny w tym trudnym czasie. Procedury były i nadal są poddawane ciągłemu przeglądowi, aby mieć pewność, że podobny błąd nie zostanie popełniony w przyszłości. Jeżeli po dalszej analizie koroner będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zostaną one uwzględnione — przekazał rzecznik.
Witamina K po urodzeniu
Zgodnie z zaleceniami wszystkie noworodki powinny otrzymywać witaminę K, która odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. Specjaliści podkreślają, że wcześniaki ze względu na wyższy poziom niedoboru są szczególnie narażone na chorobę krwotoczną noworodków.
W Polsce każde dziecko na oddziale noworodkowym otrzymuje po porodzie 1 miligram witaminy K w domięśniowym zastrzyku w pierwszych 5 godzinach życia. Dawkę tę wyznaczyli polscy neonatologowie na podstawie raportu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia w 2016 roku.
Dawka dla dzieci urodzonych przed terminem jest uzależniona od ich wagi. Rodzice mogą nie wyrazić zgody na zastrzyk z witaminą K. Wówczas jest ona podawana doustnie w ilości 2 miligramów. Nie ma jednak pewności, że noworodek przyjmie witaminę.
Źródło: thesun.co.uk
Czytaj także: Zaburzenia krzepnięcia u noworodka: przyczyny, objawy, leczenie zaburzeń krzepnięcia
Głogów. Trzytygodniowe dziecko zmarło na SORze. Miało spaść z łóżka
Śmiertelnie niebezpieczne powikłania u niemowląt. Jedno dziecko zmarło