Palenie w ciąży to najgorszy strat, jaki może dać dziecku matka, dlatego walka z nałogiem nikotynowym wśród kobiet trwa na wszystkich frontach. Na wyjątkowy pomysł wpadli naukowcy z Wielkiej Brytanii przy pomocy firm produkujących preparaty pomagające w rzuceniu palenia. Zaoferowali przyszłym mamom bony na zakupy w zamian za rzucenie palenia. Jakie były efekty projektu?
Zakupy za papierosy
Naukowcy zaprosili do projektu 941 kobiet w ciąży, które paliły papierosy w momencie zgłaszanie się na pierwszą wizytę w ciąży, czyli około 11. tygodnia ciąży (przynajmniej jeden w ciągu ostatniego tygodnia). Panie zostały podzielone na dwie grupy.
Jedna otrzymała zwykłe wsparcie w rzucaniu palenia, czyli doradztwo przez specjalnie przeszkolonych pracowników oraz bezpłatną nikotynową terapię zastępczą. Drugiej grupie zaoferowano podobne wsparcie plus bony na zakupy w wysokości 400 funtów (to ok. 455 euro, czyli ponad 2 tys. zł).
Fakt rzucenia palenia sprawdzono za pomocą testów oddechowym na obecność tlenku węgla i testem śliny. Bony na zakupy wręczono paniom, które powstrzymały się od palenia do 38. tygodnia ciąży.
Czytaj również: Palenie w ciąży: papierosy w ciąży mają negatywny wpływ na dziecko [ZDJĘCIA]
Palenie przy dziecku: jak bierne palenie wpływa na dziecko?
Bony zachęciły do rzucenia palenia
Projekt przyniósł nieoczekiwane efekty: prezent w postaci 400 funtów na zakupy za rzucenie palenia w czasie ciąży okazał się skuteczny. Nagradzanie ponad dwukrotnie zwiększyło odsetek kobiet, które rzuciły palenie we wczesnej ciąży i nie paliły nadal w okolicach terminu porodu, w porównaniu z tymi, które otrzymały tylko zwykłe wsparcie.
Aż 71 proc. ciężarnych z grupy, której zaoferowano bony, skorzystało z produktów nikotynowej terapii zastępczej i ustaliło sobie datę rzucenia palenia, a 27 proc. nie paliło nadal w późnej ciąży (w porównaniu z 12 proc. w drugiej grupie).
Niestety, abstynencja nikotynowa, którą sprawdzono u testowanych wcześniej pań w sześć miesięcy po porodzie pokazała, że większość kobiet, które rzuciły palenie w ciąży, powróciła do nałogu niedługo po urodzeniu dziecka.
W trakcie badania naukowcy zauważyli, że partnerzy większości kobiet w ciąży, które paliły, byli również palaczami, dlatego zachęty do rzucenia palenia powinny być skierowane również do palących członków rodziny, aby stworzyć dom wolny od dymu dla matki i dziecka.