Standardy opieki okołoporodowej są bardzo ważne dla każdej kobiety w ciąży, która planuje urodzić dziecko w szpitalu finansowanym ze środków publicznych. O ile ciążę kobiety często prowadzą w prywatnych gabinetach lekarskich, o tyle porody w większości odbywają się w państwowych placówkach medycznych. Dlatego warto podzielić się swoim doświadczeniem i wziąć udział w ankiecie NFZ dotyczącej opieki w ciąży, podczas porodu i połogu.
Jak wygląda ankieta NFZ dotycząca opieki okołoporodowej?
Ankieta stworzona przez NFZ jest anonimowa i mogą wziąć w niej udział kobiety, które urodziły dziecko w ciągu 12 miesięcy. Ankieta składa się z 42 pytań, które dotyczą szeroko pojętej opieki okołoporodowej. Znalazły się w niej pytania o opiekę przed porodem, podczas pobytu w szpitalu oraz te dotyczace wizyty położnej w domu po porodzie.
Oto kilka przykładowych pytań z ankiety NFZ:
- Czy uzyskała Pani w opiece ambulatoryjnej (w poradni lub u położnej) informacje na temat praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu?
- Czy w opiece ambulatoryjnej (w poradni) mogła Pani wykonać zlecone badania diagnostyczne?
- Czy umożliwiono Pani kontakt noworodka z matką „skóra do skóry”, który powinien trwać co najmniej dwie godziny po porodzie?
- Czy na oddziale położniczym dostępny był edukator do spraw laktacji?
- Czy po powrocie do domu po porodzie odbyły się wizyty położnej w okresie połogu?
- Czy położna była zainteresowana Pani stanem psychicznym w okresie połogu?
Koniec "Rodzenia po ludzku"? Jak teraz będzie wyglądała opieka okołoporodowa?
Jaki jest cel ankiety NFZ o opiece okołoporodowej?
Jak wyjaśnia NFZ: celem ankiety jest zbadanie aktualnego stanu opieki okołoporodowej. Warto przypomnieć, że pierwsza taka ankieta została przeprowadzona przez Fundusz w kwietniu ubiegłego roku. Wyniki wykorzystano między innymi przy opracowaniu modelu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem.
Tworzenie tego typu ankiet, które pozwalają kobietom na wyrażenie swojej opinii, w tak ważnej dla nich sprawie, jest bardzo potrzebne. Dlatego warto poświęcić kilka minut i odpowiedzieć na pytania. Im większe zainteresowanie ze strony kobiet dotyczące usprawnienia opieki okołoporodowej, tym większa szansa na pozytywne zmiany!
Ankietę można wypełnić do połowy marca na stronie NFZ.