"Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej". - taką nazwę nosi dekret ustanowiony przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.
Dokument liczy 23 artykuły. Według rzecznika Archidiecezji Krakowskiej, powstał w oparciu o zasady przyjęte w 2014 roku przez Episkopat Polski. Ówczesny dokument nosił nazwę "Prewencja nadużyć seksualnych wobez dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce".
Spis treści
- Gdzie, kiedy i kogo będą obowiązywać nowe zakazy?
- Zgoda rodziców na kontakt dziecka z księdzem
- Czego dotyczyć będą zakazy?
- W regułach istnieje też ważny nakaz
- Wierni muszą zostać poinformowani
Gdzie, kiedy i kogo będą obowiązywać nowe zakazy?
Zasady będą obowiązywać od 1 stycznia, a do końca lutego pracownicy archidiecezji mają czas na zapoznanie się z regułami i podpisanie stosownych deklaracji ich przestrzegania. Zakazy będą dotyczyć wszystkich pracowników instytucji Archidiecezji Krakowskiej - księży, kleryków, a także osób świeckich.
Dowiedz się: Kiedy ksiądz może odmówić chrztu? Czy rodzice dziecka muszą mieć ślub?
Zgoda rodziców na kontakt dziecka z księdzem
"Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej" dotyka bardzo wielu kwestii funkcjonowania duchownych w kontaktach z dziećmi i młodzieżą.
Przeczytaj: Coraz mniej rodziców chrzci niemowlęta i małe dzieci. Dlaczego?
Podstawową jej zasadą jest prawo rodziców do posiadania pełnej wiedzy o swoich dzieciach i ich funkcjonowaniu w życiu Kościoła. Stąd też duchowni będą musieli zadbać o posiadanie zgody rodziców na podjęcie wszelkich działań duszpasterskich.
Czego dotyczyć będą zakazy?
Wśród wytycznych i zakazów, w regułach zapisano między innymi:
- zakaz zbyt częstych i zbyt długich spotkań z małoletnimi;
- zakaz wyciągania konsekwencji dyscyplinarnych nieadekwatnych do przewinień;
- zakaz odwiedzania dzieci bez zgody rodziców;
- zakaz przewożenia dzieci samochodem bez pisemnej zgody rodziców;
- zakaz rozmów o dojrzewaniu, płciowości i doświadczeniach seksualnych;
- zakaz utrwalania wizerunku dzieci na zdjęciach, bez zgody rodziców;
- do korespondencji nakaz używania jedynie kont i numerów służbowych;
- zakaz namawiania dzieci do kasowania korespondencji;
- zakaz kontaktów z dziećmi w godzinach wczesnoporannych i późnowieczornych.
Przeczytaj: Lista zabawek zakazanych przez Kościół
Na tym nie koniec. Duchowni będą mieć zakazane żarty o nacechowaniu erotycznym, psychomanipulację, szantaż, wymuszania decyzji, czy też "złe traktowanie ze względu na narodowość, rasę, wygląd, wykształcenie, poglądy polityczne".
W regułach istnieje też ważny nakaz
Do nakazów zapisanych w regułach obowiazujących w Archidiecezji Krakowskiej należeć będzie konieczność reagowania na krzywdę bliźniego. Duchowni będą zobowiązani do przerwania niestosownych zachowań, a w niektórych przypadkach także do zgłoszenia sprawy do właściwych organów kościelnych i świeckich.
Dowiedz się: Ile kosztuje chrzest dziecka?
Wierni muszą zostać poinformowani
Z początkiem roku, księża w poszczególnych parafiach Archidiecezji są zobowiązani poinformować wiernych, że taki dokument powstał i obowiązuje, a także, jakie są jego zasady.