Surogacja zwana też macierzyństwem zastępczym jest legalna m.in. w Grecji, Czechach, Wielkiej Brytanii, Finlandii, USA, Rosji. Na całym świecie budzi sporo kontrowersji a wszędzie tam, gdzie legalna nie jest, szuka się sposobów na to, by obejść przepisy prawne.
W Polsce swoistą lukę prawną może stanowić zrzeczenie się praw do dziecka po porodzie i tzw. adopcja ze wskazaniem, kiedy to rodząca wskazuje, komu przekaże pod opiekę dziecko.
Ostatnio w sprawie surogacji głos zabrał papież Franciszek. Jest całkowicie przeciwny macierzyństwu zastępczemu.
Czytaj też: "Wolą mieć pieska niż dziecko". Papież Franciszek dosadnie o podejściu młodego pokolenia
Spis treści
"Uważam to za praktykę godną ubolewania"
Swoje zdanie zwierzchnik Kościoła katolickiego wyraził podczas przemówienia do dyplomatów. Macierzyństwo zastępcze nie jest legalne we Włoszech ani w Watykanie, za to w Argentynie, skąd pochodzi papież Franciszek, już tak.
W Argentynie urodziła się partnerka Christiano Ronaldo, o którego dzieciach urodzonych przez surogatkę swego czasu było bardzo głośno, choć para ma także dzieci urodzone przez Georginę Rodriguez.
Część osób surogację wprost nazywa handlem ludźmi, ponieważ zwykle usługa urodzenia dziecka jest przedmiotem umowy i podlega opłacie. Jeszcze inni w słowach papieża dopatrują się głównie krytyki środowiska LGBTQ+, bo często np. pary jednopłciowe decydują się na skorzystanie z usług surogatki.
Obawy może budzić głównie motywacja obu stron - surogatki, która może decydować się na urodzenie dziecka wyłącznie ze względów finansowych i przyszłych rodziców, którzy są gotowi "zapłacić" za dziecko.
Papież stanowczo potępił surogację i życzyłby sobie, aby wszystkie kraje poszły za jego słowami.
"Uważam za godną ubolewania praktykę tzw. macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, polegające na wykorzystywaniu sytuacji materialnej matki - powiedział w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku Ojciec Święty.
Papież chce międzynarodowego zakazu surogacji
Papież Franciszek wyraził nadzieję na to, że "społeczność międzynarodowa podejmie wysiłki na rzecz powszechnego zakazu tej praktyki". Choć we Włoszech surogacja nie jest dozwolona, niektóre pary korzystają z takich usług poza granicami kraju. Obecna premier Georgia Meloni chce wprowadzenia ustawy, zgodnie z którą pary, które się na to zdecydują, będą mogły zostać ukarane.
Słowa papieża coraz częściej są cytowane w mediach, co może dać początek publicznej dyskusji na temat macierzyństwa zastępczego w takiej formie, w jakiej obecnie funkcjonuje.
Przemówienie papieża Franciszka do akredytowanych w Watykanie dyplomatów trwało 45 minut.
Źródło: www.reuters.com
Czytaj też: Surogatka zdradziła ile zarabia. "Przykro mi, ale uważam, że to bardzo mało"