Od pewnego czasu trwa dyskusja na temat spowiedzi i tego, że powinien to być obowiązek jedynie pełnoletnich osób. Argumenty dotyczące wprowadzenia zakazu dopuszczania dzieci do spowiedzi znajdziemy w mediach społecznościowych, sprawę komentowały również europosłanki.
Do sejmowej Komisji do Spraw Petycji została skierowana petycja obywatelska dot. zakazu spowiadania dzieci.
Będzie zakaz spowiadania dzieci?
Petycja została podpisana przez ponad 12 tys. osób. Chcą one, aby wprowadzono zakaz spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia.
W uzasadnieniu petycji znajdziemy szereg argumentów. Podkreślono m.in. nikt obcy, poza księdzem, nie ma prawa rozmawiać z dzieckiem bez obecności jego opiekuna.
Żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów, nie ma prawa zadawać pytań dotyczących intymnego życia dziecka - nie ma takiego prawa nauczyciel, lekarz, policjant - nie powinien go mieć ksiądz
- napisano.
Spowiedź odbywa się indywidualnie, nikt nie kontroluje tego, co dzieje się w konfesjonale. Wspomniano o traumatycznych wspomnieniach, które ma wiele osób.
Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić - gdyż odbywa się pod presją rodziny i Kościoła
- wskazano w uzasadnieniu.
Polecany artykuł:
Autorem petycji jest Rafał Betlejewski. Jak przypomina „Rzeczpospolita”, po raz pierwszy w Sejmie złożył ją w 2023 roku, jednak nie została przyjęta z powodów formalnych. 16 października 2024 r. została złożona ponownie, miesiąc później została skierowana do Komisji do Spraw Petycji. Ma ona trzy miesiące na jej rozpatrzenie.
Spowiedź to stresujące wydarzenie, dzieci boją się, że nie usłyszą pokuty, do spowiedzi idą z karteczką, aby niczego nie zapomnieć. Jedno „odhaczy” i przestanie się przejmować, drugie długo będzie rozmyślało.
Kiedy jest pierwsza spowiedź?
Dziecko, które pierwszy raz idzie do spowiedzi, ma (najczęściej) dziewięć lat - jest uczniem trzeciej klasy szkoły podstawowej. Spowiedź odbywa się przed pierwszą komunią świętą, najczęściej to dzień, kilka dni przed tym wydarzeniem.
A jak często trzeba się spowiadać? Można robić to tak często, jak się chce (lub jest taka konieczność), znaczenie ma regularność - można ustalić, że np. spowiadamy się w każdy pierwszy piątek miesiąca. W Katechizmie Kościoła Katolickiego znajdziemy zalecenie dotyczące grzechów ciężkich.
Zgodnie z przykazaniem kościelnym: „Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie”
- czytamy.
Wyznanie codziennych win, czyli grzechów powszednich, nie jest konieczne, jednak zalecane.