Muzykoterapią będą leczone wcześniaki i chore noworodki w szpitalu Świętej Rodziny przy Madalińskiego w Warszawie. Brzmi dziwnie? Raczej pięknie, bo pierwsze sesje muzykoterapii dla wcześniaków odbyły się przy delikatnych dźwiękach harfy. Lekarze od lat są przekonani o zbawiennym wpływie muzyki na chorych pacjentów. Teraz będą wypróbowywali tę metodę leczenia na najmłodszych pacjentach i ich rodzicach.
Spis treści
- Muzyka dla noworodków i wcześniaków
- Uspokaja, wspomaga rozwój, reguluje oddech
- Muzykoterapia pomaga w trudnym okresie
Muzyka dla noworodków i wcześniaków
To pierwsza palcówka na Mazowszu, w której wprowadzono muzykoterapię w ramach stałej wielospecjalistycznej opieki. Podobne zajęcia prowadzi jeszcze tylko Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. Sesje terapeutyczne odbywać się będą na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii i będą kierowane do wcześniaków urodzonych po 32. tygodniu ciąży i noworodków wytypowanych przez neonatologa oraz psychologa opiekującego się matką.
Sesje prowadzone będą raz w tygodniu przez muzykoterapeutkę – Agatę Fandri. Spotkania będą prowadzone indywidualnie i obejmować będą - oprócz słuchania muzyki - również naukę prostych kołysanek, które mamy będą mogły śpiewać dzieciom w czasie usypiania czy innych czynności pielęgnacyjnych. Jak czytamy w informacji prasowej szpitala, śpiew, muzyka oraz dotyk mają działanie uspokajające i regulujące oddech dziecka.
Uspokaja, wspomaga rozwój, reguluje oddech
"Muzyka, podczas sesji, dostosowywana jest do nastroju noworodka. Stale obserwowany jest jego stan behawioralny, monitorowana jest saturacja, częstotliwość oddechów, tętno. Głos mamy i głos taty są niezbędnymi elementami do budowania unikatowej więzi i relacji z dzieckiem oraz zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa. Rodzicielskie dźwięki stanowią niezwykły zasób wspierający harmonijny rozwój dziecka urodzonego przedwcześnie" - czytamy w informacji.
- Obserwacje specjalistów od dawna udowadniają, że muzyka ma zbawienny wpływ zarówno na chore dzieci jak i ich opiekunów. Taka terapia w przypadku dzieci urodzonych przed 32. tygodniem życia wpływa pozytywnie na ich parametry życiowe, przyrost masy ciała dziecka, rozwój, odruch ssania, stymulację zmysłu słuchu oraz rozwój sensomotoryczny i psychoruchowy. Redukuje też rodzicielski stres i lęk.
Czytaj również: Mozart dla dzieci: na czym polega efekt Mozarta?
Jak wcześniak dogania rówieśników? Rozmowa z neonatologiem
Muzykoterapia pomaga w trudnym okresie
- Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda - mówi dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii. - Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony”.
- Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.”