W ubiegłym roku o Tęczowym Piątku w szkołach mogliśmy usłyszeć m.in. w kontekście głośnych, zapowiadanych przez kuratoria oświaty, kontroli. Tuż po obchodach, w które włączyło się około 100 szkół w całej Polsce, Pomorskie Kuratorium Oświaty zażądało wyjaśnień od wszystkich gdańskich szkół. Także były Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak głośno utyskiwał na widoczność środowiska LGBTQ+ w szkołach, wyrażając swoje oburzenie obecnością tęczowych flag.
Dziś dyrektorzy placówek, które przystąpią do akcji, nie muszą obawiać się żadnych represji, bo po raz pierwszy w historii w obchody Tęczowego Piątku włączą się Kuratoria Oświaty. To pierwszy taki Tęczowy Piątek przy pełnym wsparciu państwa i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
„Budujmy mosty różnorodności”. Tęczowy Piątek 2024 w szkołach
W tym roku w placówkach edukacyjnych Tęczowy Piątek będzie obchodzony 25 października. Coroczne święto, którego celem jest wsparcie młodzieży LGBTQ+, tym razem będzie obchodzone pod hasłem „Budujmy mosty różnorodności”.
Tegoroczna edycja powstaje dzięki Fundacji GrowSPACE w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii, finansowo wspiera ją Komisja Europejska w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”.
Jak wynika z danych Fundacji GrowSPACE 93% uczniów wie o obecności osób LGBTQ+ w swojej szkole, 53% jest zdania, że sytuacja takich osób jest trudna, a przynajmniej „niewystarczająco dobra”.
Najbardziej narażeni na dyskryminację są uczniowie z mniejszych miejscowości. Stąd właśnie idea ogólnopolskiej akcji, by świadomość na temat problemów społeczności rosła, a osoby potrzebujące wsparcia mogły je otrzymać. Uczniowie mogą liczyć m.in. na doraźne wsparcie psychologiczne oraz prawne.
Tęczowy Piątek to nie tylko inicjatywa, w ramach której część uczniów decyduje się na wpięcie w ubranie tęczowej broszki czy włożenie tęczowej apaszki. W placówkach, które włączą się do akcji odbędą się lekcje warsztatowe. Przygotowano pakiet edukacyjny składający się z:
- kursu e-learningowego „LGBT+Ja”,
- scenariuszy lekcji/warsztatów dla klas 7–8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ oraz budowy przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych autorstwa ekspertów_tek Fundacji SEXEDPL,
- scenariuszy warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu praw człowieka, języka inkluzywnego i zdrowia psychicznego autorstwa Fundacji GrowSPACE.
Czym jest Tęczowy Piątek?
Tęczowy Piątek to kampania, której pierwsza edycja odbyła się 28 października 2016 roku. Akcja została zainaugurowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, od tamtej pory dniem, w którym w placówkach obchodzi się Tęczowy Piątek jest ostatni piątek października.
Celem akcji jest przypomnienie wszystkim, że szkoła to miejsce przyjazne dla każdej młodej osoby, nie ma znaczenia jej orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy posiadane cechy płciowe. Często osoby LGBTQ+ obawiają się braku akceptacji ze strony rówieśników czy grona pedagogicznego. Celem Tęczowego Piątku jest okazanie solidarności, można to zrobić m.in. ubierając się w tęczowe kolory.
W tym roku obchody Tęczowego Piątku wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.