Pilne wycofanie w Action. „Natychmiast przestań go używać”

2024-11-04 10:34

„Jeśli posiadasz ten artykuł, natychmiast przestań go używać i zwróć do sklepu Action. Otrzymasz pełny zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie masz już dowodu zakupu” – apeluje sieć sklepów Action do swoich klientów. Wycofanie dotyczy trzech partii produktu dla dzieci.

Action Poznań

i

Autor: MB

Na oficjalnej internetowej stronie sieci sklepów Action, opublikowany został komunikat pt. „Ważne ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa produktu”. Ostrzeżenie dotyczy zabawkowego zestawu do karmienia lalek.

Zabawka nie przeszła pozytywnie analizy bezpieczeństwa produktu. Okazało się, że jeden z elementów zestawu łatwo ulega uszkodzeniu. Małe odłamki z zabawki z kolei „mogą stwarzać ryzyko zadławienia”.

Jaki produkt wycofano z Action?

Produkt, którego dotyczy ostrzeżenie, to pięcioelementowy „Zestaw do karmienia lalek” wyprodukowany przez firmę Toi-Toys International. Szczegóły dotyczące wycofanej zabawki:

  • Numer artykułu Action: 3202901
  • Kod EAN: 8714627015003
  • Numer artykułu Toi-Toys: 38387
  • Numer partii: 23002041, 23002042, 23002043.

Najważniejszy jest numer partii produktu. Action apeluje o zwrot tylko zabawek ze wskazanych partii.

„Jeśli posiadasz ten artykuł o numerze partii 23002041, 23002042 lub 2300204, natychmiast przestań go używać i zwróć do sklepu Action. Otrzymasz pełny zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie masz już dowodu zakupu” – czytamy w komunikacie.

Poinformowano także o powodach decyzji: „Podczas przeprowadzania analizy bezpieczeństwa produktu (Zestaw do karmienia lalek) stwierdzono, że widelec będący częścią zestawu może ulegać złamaniu, uwalniając jednocześnie małe części, które mogą stwarzać ryzyko zadławienia, jeśli zostaną połknięte przez małe dzieci”.

W związku z zaobserwowaną wadą wydano wezwanie do wycofania produktu ze względów bezpieczeństwa.

Pierwsza pomoc przy zadławieniu u dziecka

U dzieci poniżej 1. roku życia zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu są szczególne i różnią się od tych, jakie dotyczą starszych dzieci i dorosłych. Ważne też, aby odpowiednio rozróżnić, czy dziecko się zakrztusiło czy zadławiło. Jak to odróżnić?

„Jeśli dziecko otwiera buzię, próbuje odkrztusić, pluje i kaszle, a jego twarz staje się czerwona – nie pomagaj mu!” - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. To tylko zakrztuszenie, a „nadmierna pomoc” w tym przypadku może doprowadzić do zadławienia. Uważnie obserwuj dziecko, czy jest w stanie samo poradzić sobie z odkrztuszeniem zalegającego pokarmu lub przedmiotu.

Jednak gdy „niemowlę jest dość ciche, nie może wydać z siebie dźwięku, oddech staje się utrudniony, a jego twarz staje się blada” – to znak, że czas zacząć działać.

Co robić, gdy dziecko się zadławi?

1. Jeżeli widać w buzi jakiś przedmiot, należy spróbować go wyjąć. Jeśli nie można tego zrobić jednym delikatnym ruchem należy zaniechać tę czynność.

2. Jeśli dziecko kaszle efektywnie dodatkowe działanie nie jest potrzebne. Należy obserwować czy sobie poradzi samo.

3. Jeśli dziecko jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel nie przynosi rezultatu należy:

  • ułożyć niemowlę głową w dół na przedramieniu, wykonać 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową,
  • chwycić kciukiem i palcem za żuchwę (nie za szyję).

4. Gdy uderzenie jest nieskuteczne należy:

  • odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę,
  • następnie wykonać 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka, 1 cm poniżej linii międzysutkowej.

5. Do czasu usunięcia ciała obcego wykonywać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej.

6. Jeśli dziecko traci przytomność, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie oraz rozpocząć reanimację.

Zobacz galerię: Rzeczy z sieciówek, które uprzyjemnią jesienne wieczory