Powszechnie uważa się, że plemniki rywalizują o pierwszeństwo w zapłodnieniu komórki jajowej. Kiedy jednemu z nich udaje się z nią połączyć, tworzy się zygota, która w procesie rozwoju ewoluuje w embrion, a następnie w płód.
Oto prawdziwa natura zapłodnienia. Plemniki nie konkurują między sobą
Niemniej jednak niedawno opublikowane na Instagramie zdjęcie burzy ten dogmat - w rzeczywistości plemniki są starannie selekcjonowane, a nie łączą się na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy". To odkrycie radykalnie przewartościowuje nasze dotychczasowe rozumienie procesu zapłodnienia.
Zapłodnienie to złożony proces, podczas którego dochodzi do połączenia komórki męskiej i żeńskiej, skutkujący powstaniem zygoty. To pierwszy etap prowadzący do ciąży. Jak wygląda ten proces?
Na Instagramowym profilu AustralianBirthStories znaleźć można filmiki z niezwykłych porodów oraz ciekawostki na temat ciąży i zapłodnienia. Ostatnio opublikowano tam zdjęcie, które ilustruje, jak naprawdę wygląda proces zapłodnienia. Zdjęcie pokazuje komórkę jajową otoczoną przez plemniki, które nie walczą o pierwszeństwo.
Autor postu wyjaśnia, że "jajowody produkują specjalną substancję, która umożliwia poruszanie się plemników. Bez niej byłyby bezsilne. Kiedy dotrą do komórki jajowej, musi ona "zaakceptować" plemnik, to znaczy otoczyć go i wchłonąć, wskazując tym samym "jesteś tym wybranym". Ta informacja wstrząsa dotychczasowym rozumieniem procesu zapłodnienia, pokazując, że to kobieta kontroluje cały proces, który nie jest wcale przypadkowy.
Czytaj również: To dlatego możesz zajść w ciążę w dni niepłodne. Zobacz, jak długo żyją plemniki
15 zaskakujących cech plemników - czy wiedziałaś o tym?
Komórka jajowa sama wybiera plemnik. Internauci są zszokowani
Wpis na Instagramie od AustralianBirthStories na temat procesu zapłodnienia zyskał błyskawicznie dużą popularność - dotąd fotografie zebrała wiele lajków oraz ponad 80 komentarzy od zaintrygowanych użytkowników. "Teraz wszystko nabiera sensu, nigdy nie zaszłam przypadkowo w ciążę w trakcie mojego pierwszego dziesięcioletniego związku" - ironicznie skomentowała jedna z internautek. Inny użytkownik zadał pytanie, dlaczego takie informacje nie są nauczane w szkole, na co inna internautka humorystycznie odpowiedziała, że "Nie chcą, żebyśmy dowiedzieli się, że kobiety mają władzę od samego początku". To podkreśla, jak cennej wiedzy dostarcza to skromne, ale jednocześnie niezwykłe zdjęcie.