Ruszyły szczepienia na HPV w szkołach. „Apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci”

2024-09-13 10:11

Szczepionka na HPV będzie podawana w szkołach. Zgodę na szczepienie wyrażają rodzice, oni także wybierają preparat, który zostanie podany uczniowi. To nie koniec zmian w Powszechnym Programie Szczepień przeciw HPV - zwiększono grupę dzieci uprawnionych do darmowej szczepionki przeciw HPV.

Szczepienie na HPV w szkołach

i

Autor: Getty Images Uczniowie będą mogli zostać zaszczepieni na HPV w podstawówkach.

W ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw HPV bezpłatne szczepienie mogą przyjąć dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopcy), które nie skończyły 14 lat. To zalecane szczepienie obejmuje dwie dawki, które należy podać w odstępie od sześciu do 12 miesięcy. Dostępne są dwa preparaty: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Rodzic może wybrać szczepionkę, którą zostanie zaszczepione jego dziecko, preparatów nie należy mieszać.

Program funkcjonuje od 1 czerwca 2023 roku, we wrześniu zmieniły się jego zasady - m.in. zwiększono grupę dzieci uprawnionych do darmowej szczepionki, a szczepionkę na HPV uczniowie podstawówek mogą przyjąć w szkole.

Spis treści

  1. Bezpłatna szczepionka na HPV - zmiany od września
  2. Szczepionka na HPV w szkołach
  3. Szczepienie na HPV - dlaczego jest ważne?
Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Bezpłatna szczepionka na HPV - zmiany od września

Od września program szczepień przeciw HPV został rozszerzony, zmiany mają na celu zwiększenie dostępności do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Do tej pory był on skierowany dla dzieci pomiędzy 11 a 14 rokiem życia, teraz grupa uprawnionych do darmowych szczepionek zwiększyła się - są one dostępne dla dzieci, które skończyły dziewięć lat (górna granica nie uległa zmianie - to nadal 14 urodziny).

Co jeszcze uległo zmianie? Realizacja szczepień jest możliwa we wszystkich przychodniach POZ, które realizują szczepienia ochronne. Co istotne, nie do każdej przychodni umówimy się przez Internetowe Konto Pacjenta czy infolinię. Najbezpieczniej skontaktować się bezpośrednio z przychodnią - aby zapisać dziecko musimy po prostu umówić je na szczepienie, nie jest nam potrzebne skierowanie.

Dla rodziców może mieć znaczenie także fakt, że szczepionkę na HPV dziecko może przyjąć również w szkole.

Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia. Rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie (podpisać deklarację i zgodę na szczepienie), zgodnie z instrukcjami dyrektora szkoły

- napisano na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia, może też upoważnić osobę, która będzie towarzyszyła dziecku podczas podania szczepionki.

Szczepionka na HPV w szkołach

Szefowe resortów zdrowia i edukacji apelowały do dyrektorów szkół o dołączenie do akcji szczepień przeciw HPV. O tym, że ich dziecko będzie mogło zostać w szkole rodzice dowiadują się podczas pierwszych zebrań, pojawiają się również wiadomości w dziennikach elektronicznych.

Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko zostało zaszczepione przeciw HPV w szkole, muszą przekazać dyrektorowi formularz zgody. Wszystko odbywa się na linii rodzic-szkoła, nie jest potrzebna wizyta w przychodni czy skierowanie.

Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do przychodni POZ, żeby tam zaszczepić dziecko, które będzie mogło zostać zaszczepione w bezpiecznych warunkach szkolnych

- mówiła podczas konferencji dotyczącej szczepień na HPV w szkołach ministra Barbara Nowacka.

Szczepienie jest dobrowolne, decyzję podejmują rodzice. Wybierają oni także preparat, którym zostanie zaszczepiony uczeń, wyrażają (lub nie wyrażają) zgodę na szczepienie dziecka bez jego obecności.

Szczepienia na HPV w szkołach to, standardowo, dwie dawki szczepionki, odstęp pomiędzy nimi wynosi od sześciu do 12 miesięcy. Jeśli nasze dziecko przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki na HPV, informujemy o tym w oświadczeniu.

Rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić. To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci

- podkreślała ministra Izabela Leszczyna.

Szczepienie na HPV - dlaczego jest ważne?

Szczepionka na HPV jest ważnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy. Istotna jest jednak nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn, którzy nie tylko mogą przekazywać wirusa brodawczaka ludzkiego, ale mogą również zachorować na wywoływane przez niego nowotwory (m.in. rak prącia). Do zakażenia HPV najczęściej dochodzi w czasie kontaktów seksualnych, dlatego istotne jest podanie szczepionki przed rozpoczęciem współżycia.

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 14 lat, również może skorzystać z darmowego szczepienia na HPV. Refundacją objęty jest jeden z preparatów, przysługuje młodzieży do 18 roku życia - konieczna jest jednak recepta.

Szczepienie przeciwko HPV było jednym z wątków mojej rozmowy z dr. hab. n. med. Jackiem Sieńko. Zachęcam do przeczytania: „Kobiecy nowotwór” to nie tylko rak piersi. Profilaktyka raka szyjki macicy jest prosta i skuteczna.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"