RZĄDOWY PROGRAM IN VITRO przynosi efekty? Urodziły się pierwsze dzieci

2014-04-14 17:05

Po dziewięciu miesiącach od wprowadzenia rządowego programu in vitro, urodziły się pierwsze dzieci. Dzieci przyszły na świat w Łodzi i Katowicach, a już wkrótce dołączą do nich kolejne. Z rządowego programu skorzystało 8 tysięcy par, z czego 1600 czeka na narodziny potomka.

Rozwój dziecka: jak rozwija się miesięczne niemowlę?

i

Autor: Shutterstock|_zdjecie_agencyjne Rozwój dziecka: jak rozwija się miesięczne niemowlę?

Na początku kwietnia w Łodzi przyszły na świat dzieci poczęte metodą in vitro. Nie były jednak pierwszymi dziećmi z rządowego programu in vitro - te bowiem przyszły na świat na Śląsku, przed planowanym terminem. Rodzice i jednych, i drugich skorzystali z rządowego programu in vitro, który dofinansowuje leczenie niepłodności. W całej Polsce zgłosiło się do niego już 8 tysięcy par, z czego 1600 spodziewa się narodzin potomków. Tylko w Katowicach w najbliższych miesiącach urodzi się 100 dzieci poczętych metodą in vitro.

In vitro odhumanizowaną technologią?

Rządowy program in vitro miał wielu przeciwników. Argumentowali oni, że zapłodnienie pozaustrojowe jest ingerencją w naturę, a samo poczęcie "odhumanizowaną technologią", a nie cudem. Pomimo tego braku jednomyślności, dla wielu par in vitro jest ostatnią szansą na rodzicielstwo. Do tej pory była to metoda tylko dla bogatych - jedna próba zapłodnienia kosztuje od 7 do 12 tysięcy złotych. Rząd przeznaczył na program 250 milionów złotych, docelowo ma z niego skorzystać 15 tysięcy par. Każda para może skorzystać z trzech cykli leczenia.

In vitro: dla kogo?

Z rządowego programu in vitro mogą skorzystać pary, które mają zdiagnozowaną trwałą niepłodność lub przeszły już co najmniej roczne leczenie nieprzynoszące efektów. Kobieta nie może przekroczyć 35. roku życia (jeśli jest młodsza, musi leczyć się dwa lata), mężczyzna nie ma takich ograniczeń. Para nie musi być małżeństwem.