O seksie w ciąży w swoich mediach społecznościowych opowiadała znana położna, Izabela Dembińska. Zdaniem ekspertki, która swoje rady popiera licznymi badaniami medycznymi, seks w zdrowej ciąży jest bardzo dobrym przygotowaniem do porodu naturalnego. Działa pozytywnie na wiele czynników, które wpływają na poród. Chodzi o takie kwestie, jak hormony porodowe, czy przygotowanie krocza. Wygląda na to, że łatwo można połączyć przyjemne z pożytecznym.
Dowiedz się: Masz obawy przed uprawianiem seksu w ciąży? Zobacz, dlaczego powinnaś je porzucić!
Dowiedz się: Seks w ciąży – czego unikać, a co jest kategorycznie zabronione
Seks w ciąży = wysoki poziom oksytocyny
Jedną z kluczowych kwestii dla przebiegu porodu naturalnego są hormony. Chodzi głównie o oksytocynę - hormon przywiązania, bliskości, ale też... orgazmu.
Jego poziomy naturalnie wzrastają w organizmie, gdy czujemy się bezpiecznie w otoczeniu bliskich i zaufanych osób. Jest też hormonem orgazmu, skurczy porodowych, odpowiada za skurcze łożyskowe i połogowe, wypływ pokarmu z piersi i więź z noworodkiem, zwłaszcza w kontakcie skóra do skóry - tłumaczy położna Izabela.
Uprawianie seksu w ciąży pobudza produkcję oksytocyny, której poziom wzrasta stopniowo podczas ciąży i porodu fizjologicznego, po to by sprzyjać skurczom macicy i postępowi porodu. Bez oksytocyny naturalnej, rodzącym podawana jest ta syntetyczna, której działanie jest jednak o wiele słabsze.
Infuzje syntetycznej oksytocyny nie wywołują takich samych korzystnych efektów w mózgu jak endogenna oksytocyna uwalniana podczas fizjologicznego porodu i połogu, gdyż oksytocyna z krążenia nie przechodzi przez barierę krew-mózg. Poród z syntetyczną infuzją nie odtwarza w pełni adaptacyjnych efektów fizjologicznego porodu. Przytulajcie się jak najwięcej, by zadbać o najwyższe poziomy oksytocyny - wyjaśnia i radzi położna Dembińska.
Trening dla krocza i nie tylko...
Na tym nie koniec korzyści płynących z uprawiania seksu w ciąży. Organizm kobiety przygotowuje się do porodu podczas jego uprawiania, także na inne sposoby:
Seks w ciąży to dobre przygotowanie do porodu też w kontekście pracy miednicy i mięśni dna miednicy, krocza i oddechu, a wydzielające się endorfiny działają dobrze na matkę i dziecko - opisuje położna.
Eksperci zaznaczają, że choć orgazmy, zwłaszcza w końcowym etapie ciąży mogą pobudzać skurcze Braxtona Hicksa, to są to jedynie skurcze ćwiczebne i nie dowiedziono, by w zdrowych ciążach seks mógł spowodować wcześniejszy poród. Warto więc podchodzić do seksu z radością i bez niepokoju. Jeśli jednak sprawia on w tym stanie ból lub dyskomfort, pomóc może konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę lub z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
Przeczytaj też: Co chciałabyś wiedzieć o seksie w ciąży, ale boisz się zapytać?