Seria szczepionek wycofana. Powodem jest zgłoszenie wystąpienia NOP-u

2024-10-08 9:09

Seria szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B została prewencyjnie wstrzymana. Oznacza to, że dotychczas wprowadzone do obrotu, ale niesprzedane preparaty nie trafią do małych pacjentów. Do czwartku, a więc do dnia, w którym wydano decyzję, na terenie całego kraju sprzedano 86 852 dawki.

Seria szczepionek wycofana. Powodem jest zgłoszenie wystąpienia NOP-u

i

Autor: Getty images, GettyImages Seria szczepionek wycofana. Powodem jest zgłoszenie wystąpienia NOP-u

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o całkowitym wycofaniu z obrotu jednej serii szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Preparat stosowano u dzieci. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Seria szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B została prewencyjnie wstrzymana. Oznacza to, że dotychczas wprowadzone do obrotu ale niesprzedane preparaty nie trafią do młodych pacjentów. Do czwartku, a więc do dnia, w którym wydano decyzję o wstrzymaniu w obrocie serii szczepionki na terenie całego kraju sprzedano 86 852 dawki.

Jak informuje GIS, nie zanotowano poważnych ani ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Decyzja została podjęta po informacji o śmierci nastoletniej osoby, u której wystąpiła ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa i nawracająca obturacja oskrzeli. Wiadomo, że kilka godzin wcześniej dziecko przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B.

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Seria szczepionek Euvax B wycofana! Co oznacza ten krok dla rodziców?

Szczepionka, którą wycofano z obrotu na terenie całego kraju jest preparat przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - Euvax B z serii UFA 22507 z terminem ważności 31 października 2025 r.

Decyzja GIF została podjęta w związku z wnioskiem prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obrót wstrzymano do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego po śmierci nastoletniego dziecka. Na razie nie wiadomo, czy zgon młodej osoby miał bezpośredni związek z przyjęciem trzeciej dawki szczepionki tej serii.

Ostateczna kwalifikacja związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy podaniem leku a wystąpieniem niepożądanego odczynu jest dokonywana przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz ekspertów w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytucie Badawczym

– przekazał GIS.

Jakie są objawy niepożądanych odczynów poszczepiennych?

Zgodnie z przepisami rejestruje się każdy objaw chorobowy, który występuje w czasie 4 tygodni od przyjęcia szczepionki. Są one zgłaszane jako podejrzenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Nastoletni pacjent z nawracającą obturacją oskrzeli zmarł 1 października, decyzja o wstrzymaniu serii szczepionki została wydana 3 października. Wiadomo, że pacjent był hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii.

Niepożądane odczyny poszczepienne pojawiają się ze średnią częstością 1 : 10 000 podanych dawek szczepionki. Zakwalifikowanie NOP-u jako odczynu łagodnego, poważnego, czy ciężkiego należy do lekarza, który podejrzewa lub rozpoznaje NOP na podstawie badania lekarskiego i określonych kryteriów

– mówiła dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, w rozmowie z serwisem zaszczepsiewiedza.pl.

Pojawienie się NOP-u u dziecka bądź dorosłego jest związane z indywidualną reakcją organizmu na szczepionkę, ale może być związane nie tylko z samą szczepionkę, lecz także m.in. ze stanem zdrowia w momencie szczepienia, przebytymi infekcjami czy przyjmowanymi lekami. Każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Objawy niepożądanych odczynów poszczepiennych, które powinny zaniepokoić rodziców to m.in.:

  • wysoka gorączka,
  • wysypka,
  • trudności z oddychaniem,
  • długi płacz i problemy z utuleniem dzieck,
  • złe samopoczucie,
  • nagły kaszel i zaczerwienione gardło,
  • biegunka,
  • bardzo rzadkim NOP są drgawki, które mogą występować przy wysokiej gorączce (tzw. drgawki gorączkowe) lub niezależnie od temperatury (drgawki niegorączkowe).

Jak wygląda szczepienie dziecka przeciwko WZW typu B?

Schemat szczepienia obejmuje 3 dawki:

  • pierwszą w dowolnym momencie,
  • drugą po miesiącu,
  • trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO) wcześniaki powinny być szczepione czterema dawkami przeciwko WZW typu B. Dla noworodków, niemowląt i dzieci do 15. roku życia przeznaczony jest inny preparat (w mniejszej dawce) niż dla dorosłych.

Preparat Euvax B podaje się tylko domięśniowo, w mięsień naramienny u dzieci lub w przednio-boczną część uda u noworodków, niemowląt i młodszych dzieci. Można podawać ją jednocześnie ze szczepionkami przeciw gruźlicy, błonicy, tężcowi,krztuścowi, śwince, odrze, różyczce oraz poliomyelitis (używając osobnych igieł, wkłucia w innych miejscach).

Sonda
Czy szczepisz dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień?