To pierwsza taka operacja w UCZKiN Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Pierwszej takiej operacji w historii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonał zespół w składzie: dr hab. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman i lek. Beata Rebizant.
Wewnątrzmaciczna operacja na sercu płodu polegała na balonowym poszerzeniu zwężonej zastawki. Zabieg przeszedł pomyślnie - uzyskano efektywne poszerzenie drogi odpływu krwi z lewej komory serca płodu, radykalnie poprawiając warunki hemodynamiczne w zakresie krążenia płodowego i czynności serca. Operowana pacjentka czuje się dobrze, obecnie jest w 24 tygodniu ciąży.
Czytaj także: Zabiegi w łonie matki - kiedy konieczna jest operacja chirurgiczna płodu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Do zabiegów wewnątrzmacicznych kwalifikuje się dzieci z najcięższymi postaciami wad, u których ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia serca jeszcze w łonie matki jest bardzo duże. Interwencja prenatalna polega na balonowym poszerzeniu zwężonej zastawki. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w sercu płodu, co jest warunkiem niezbędnym do jego prawidłowego rozwoju. Po urodzeniu dzieci te wymagają zazwyczaj dalszego leczenia, ale mają dużą szansę na to, że ich serce będzie sercem dwukomorowym"
- przekazała dr hab. Marzena Dębska, która w bieżącym roku dołączyła do zespołu specjalistów UCZKiN.
Operacja była niezwykle ważna - stenoza zastawki aortalnej, czyli zwężenie światła lewego ujścia tętniczego, może mieć poważne skutki. Istniało ryzyko, że utrudniony odpływ krwi z lewej komory serca do aorty spowoduje niewydolność serca, postępujące uszkodzenie lewej komory serca, a nawet zgon wewnątrzmaciczny płodu.
W najcięższych postaciach uszkodzenie komory może skutkować rozwojem serca jednokomorowego (HLHS) u noworodka i koniecznością wieloetapowego, niezwykle skomplikowanego leczenia operacyjnego po porodzie. Rozpoznanie zwężenia zastawki aortalnej u płodu opiera się na badaniu ultrasonograficznym serca płodu.
Zobacz także: Pierwsze USG w ciąży - kiedy je zrobić i co trzeba o nim wiedzieć?
"Interwencje kardiologiczne u płodów są nową, lecz dynamicznie rozwijającą się dziedziną terapii prenatalnej. Z racji wysokiego stopnia trudności wykonywane są w niewielkiej liczbie ośrodków na świecie. W Polsce płodowe interwencje kardiologiczne były dotychczas przeprowadzane przez zespół prof. Marzeny Dębskiej i prof. Joanny Szymkiewicz-Dangel w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Kilka zabiegów wykonano także w Szpitalu Medicover. Poniedziałkowa operacja zapoczątkowała nowy rozdział wysokospecjalistycznej terapii płodu w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. To obecnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie takie operacje są wykonywane"
- przekazał prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.
Źródło: Materiały prasowe UCZKiN